Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Yurt Dışı Türev Nedir?

Türev araçlarının yurtdışında işlem görmesi yurt dışı türev seçeneklerini gündeme getirmektedir. Türev piyasaları, türev araçlarının işlem gördüğü piyasalara denilmektedir. Başka bir deyişle önceden herhangi bir vade ve fiyat aralığında belirlenmiş olan sözleşmelerinin alım satım işlemlerinin yapıldığı piyasalara türev piyasaları ismi verilmektedir. Yurt dışında bu işlemlerin yapılması ise yatırımcılar için daha cazip imkânlar sunabilmektedir. Ancak yurt dışı türev piyasaları için belirli noktalara dikkat etmek gerekir.

Yurt Dışı Türev Piyasalarında Dikkat Edilecekler

Yurt dışı opsiyon borsaları ya da vadeli işlem piyasalarda yapılacak türev araç işlemleri kâr kadar zarar riskini de beraberinde getirmektedir. Yurt dışı vadeli işlem, opsiyon borsaları ya da diğer piyasalarda türev araç alım satım işlemlerinin yapılmasından önce piyasada karşılaşılacak riskler doğru bir şekilde tayin edilmelidir. Bu kapsamda;

  • Mali durum
  • Kısıtlamalar

Konularına özellikle dikkat edilmelidir. Yurtdışında farkı ülkelerde kurulu borsalarda yapılacak türev işlemleri için iyi bir araştırma yapılmalıdır. İhtiyaçlar ürün, ülke, pazar, alt pazarlar gibi durumlar temel alınarak tespit edilmelidir. Söz konusu piyasalarda yapacağınız işlemler için cari uygulama ve kuralları detaylı olarak öğrenmek, risk ilişkilerini de doğru bir şekilde okuyabilmeniz oldukça önemlidir. Yatırım kararı almadan önce bu konulara dikkat etmeniz gerektiği gibi yatırım sonrasında risk takibi yapmaya özen göstermelisiniz.

2020/yurt-disi

Yurt Dışı Türev Çeşitleri Nedir?

Yurt dışı türev piyasalarında yapacağınız türev araçlarını yurt dışı türev çeşitleri olarak sıralamak mümkündür. Bu kapsamda;

  • Vadeli işlem sözleşmesi
  • Opsiyon sözleşmesi

Olarak sık yapılan iki çeşide ayırmak mümkündür.

Vadeli İşlem Sözleşmesi Nedir?

Vadeli işlem sözleşmeleri belirli bir vadede, önceden belirlenmiş fiyat üzerinden finansal göstergeyi, malı, kıymetli eşyaları ya da dövizi alım satım hakkı tanıyan sözleşmelerdir. Eğer tezgah üstü piyasalarda işlem görülecekse türev çeşitlerinin nitelik, fiyat, miktar gibi unsurları belirli bir standarda bağlanmıştır.

Opsiyon Sözleşmesi Nedir?

Opsiyonu alan tarafa belirli bir vadede ya da önceden belirlenmiş fiyat üzerinden ekonomik göstergeyi ya da malı, kıymetli madeni, dövizi alma ve satma hakkı veren, satan tarafı ise yükümlü kulan sözleşmelere opsiyonlu sözleşme denilmektedir.

Böylece iki tür işlem üzerinden yurt dışı işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü