Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

İpotek Nedir?

İpotek, bir gayrimenkul haczidir. Böylelikle çok yüksek bir alacakla borçluları aşırı yüklemeden alacaklıları güvence altına alır. Genellikle mülkü finanse etmek için amacıyla ipotek yöntemine başvurulur. Bu yolla ihtiyacınızı karşılarken diğer taraftan alacaklıyı bir anlamda korur. Günümüzde yatırım araçları kullanılırken ipotek yollarına da başvurulur.

Doğru bir adım yatırımlarınızı kâra geçirerek risksiz güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Örneğin; bir ev satın alacağınız zaman kredi çekerken karşılığında teminat verirsiniz. Bazı durumlarda bu teminatlar yetersiz kalır ve bankalar ipotek yoluna giderler. Borcunuzun tamamını ödediğiniz zaman ipotek banka aracılığı ile kaldırılır. Böylelikle hem borçlu hem de alacaklı güven altında bir alışveriş gerçekleştirmiş olur.

finansal-terimler/ipotek

İpotek Türleri Nelerdir?

İpotek, finanse etmek istediğiniz mülkün, finanse ettiğiniz kredinin teminatı olarak da kullanılması anlamına gelir. İpotek temelde 3 çeşit olarak belirlenmiştir. Bunlar;

  1. Doğmuş bir borç için ipotek; Var olan bir borç için adınıza kayıtlı herhangi bir taşınmazın teminat olarak gösterilmesidir.
  2. İleride doğacak bir borç için kurulacak ipotek; Burada borç henüz meydana gelmemiştir. Muhtemel doğacak borç için verilen teminat için geçerli bir tanımdır.
  3. Kanunu ipotek; Medeni Kanun'da belirtilen hüküm gereği alacaklı alacağını kanıtlaması durumunda gayrimenkul üzerine konulan ipotek türünü ifade eder.

İpotek Nasıl Kaldırılır?

Günümüzde, gayrimenkul finansmanını güvence altına almak için ipotek kullanılmaktadır. Bir ipotek söz konusu olduğunda mülkünüz üzerindeki haklarınızı bir aracıya devredersiniz. Borcunuz tamamen ödendiği ise o mülk üzerindeki ipotek kaldırılır. İpotek kaldırılması için öncelikli şart borcun tamamen ödenmesidir.

Borç ödendikten sonra bunu kanıtlayan belge ile Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır. Burada kanıtlayıcı belgeye fek yazısı denir. Bu yazıyı banka ya da yatırım kuruluşu tarafından düzenlenmelidir. Yazıdaki en önemli ibare ise borcun tamamen ödendiğini göstermesi ve buna bağlı olarak ipoteğin kaldırılmasında bir sakınca olmadığını belirtmesidir. Bu yazı ile birlikte Tapu Sicil Müdürlüğüne gittiğiniz takdirde ipotek yaklaşık 15 gün içerisinde kaldırılır.

İpotek ile Yatırım Yapmak Mümkün Mü?

Bir ipotek her zaman bir hak talebine bağlıdır. İpotek aracılığı ile gayrimenkul yatırımı ya da diğer yatırım türlerini yapabilirsiniz. Ancak bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahip olan yatırım şirketlerinizden yardım almanız yatırımlarınızı kara geçirmenizi sağlayacaktır. Bu konuda ve diğer tüm yatırım araçlarında uzun yıllardır yaptığı yatırımlar ile adından söz ettiren deneyimli Alnus Yatırımdan faydalanabilirsiniz.

Portföyünüzü nasıl yöneteceğiniz konusunda sizlere konusunda uzman danışmanlar yardımcı olmaktadır. Pratik online işlem ve maksimum şeffaflık sayesinde zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilir, yatırımlarınızı kara dönüştürebilirsiniz. Sadece ipoteği uygularken ve çekerken değil, ipoteği yönetirken de mülkünüzün finansmanı üzerinde her zaman tam kontrole sahip olmak kendinizi güvende hissettirecektir. Bunun için Alnus Yatırımdan yatırım hesabı açarak yatırımlarınızı yapabilirsiniz. 

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü