Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Swap Ne Demek?

Swap, kelime anlamı olarak değiş tokuş anlamına gelmektedir. Swap ticaret hayatında ise bu alanda faaliyet gösteren iki gerçek kişi ya da tüzel kişinin finansal araçlarını karşılıklı olarak değiştirme anlaşması yapmasıdır. Swap borsada işlem gören bir araç değildir. Yani sermaye piyasası araçları arasında swap bulunmamaktadır. Swap işleminin ticari hayatta faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiler arasında tercih edilmesinin sebepleri ise şu şekildedir:

  • İki tarafın da ödeme planlarının değişmiş olması
  • Değişen faiz oranlarından dolayı ilgili kimselerin kullandıkları kredideki risk oranını azaltma ya da bitirme taleplerinin olması

Piyasada kullanılan swap türleri ise şu şekildedir:

  • FX swapları
  • Faiz oranı swapı
  • Çapraz döviz swapları
  • Emtia swapları
  • Toplam getiri swapları
  • Varyans swapları
  • Kredi temerrüt swapları

Piyasada en çok tercih edilen swap türleri ise döviz swapı ile faiz swapı türleridir.

2020/swap-ne-demek

Döviz Swapı Nedir?

Döviz swapı, ticari hayatta en çok kullanılan swap türlerinden bir tanesidir. Döviz swapı iki tarafın daha önce anlaştıkları döviz kurunun sabitlenmesi ile para değişimidir. Döviz kurunun sabitlenmesinden dolayı geri ödemede taraflar vade sonunda anlaşılan kur üzerinden ödeme gerçekleştirir. Örnek vermek gerekirse taraflardan biri 500.000 TL diğer taraf ise 1.000.000 Dolar ödemiştir. Türk parası ödeyen taraf vadenin gelmesi ile birlikte dolar aldığından ve aldığı dönemde yaptıkları kur anlaşması ile 1.000.000 Doları karşı tarafa ödeyecektir. Dolar ödeyen taraf ise TL cinsinden aldığı parayı kanuni faiz ile birlikte karşı tarafa ödeyecektir. Döviz swap seçeneğinde kur konusunda anlaşma genellikle güncel kur fiyatlarından daha yüksek olmaktadır. İlgili kimse kur fiyatlarının düşmesi halinde de bu anlaşmaya göre ödeme yapmaktadır.

Faiz Swapı Nedir?

Faiz swapı, ticari hayatta en çok kullanılan swaplardan bir diğeridir. Taraflar yaptıkları anlaşma ile piyasada değişken faizlerden etkilenmemek amacı ile faizi sabitlemesi yapmaktadır. Genellikle uygulamada faiz swapı döviz kurlarına sabitlenmektedir. Böylelikle firmalar değişen faiz oranlarından etkilenme risklerini en az seviyede tutmayı hedeflemektedir.

Swap Oranı Nedir?

Swap oranı, faiz oranları dalgalı olan piyasalarda alıcının talep ettiği sabit orandır. Swap oranları genellikler bir para biriminden elde edilecek faiz oranı ile başka bir para biriminden elde edilecek faiz oranı arasındaki farktır.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü