Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Çapraz Kur Nedir?

Çapraz kur, bir para biriminin farklı bir para birimi karşısındaki değeri olarak tanımlanabilir. Tam olarak Türkiye'de bulunan döviz bürolarında ABD doları ile Türk lirası kurunda işlem yapmak istediğinizde aslında USD/TRY çapraz kur işlemi yapmış olursunuz. Dünyada bulunan tüm döviz kurlarının çapraz kur halinde yazımı mümkündür ve çapraz kur halinde işlemleri de mümkündür. Dünyada en çok kullanılan para birimleriyle çapraz kur hesaplamaları çok fazla yapılır ve çoğu zaman ortak geçiş olarak da kullanılmaktadır. Buradaki döviz cinsi olarak ilk akla gelen ise dolar olmaktadır. Bununla beraber dünyada en çok kullanılan para birimleri, dünya ticaret para birimleri rezervlerinde en çok bulunan para birimleridir. Bunlar ABD doları dışında euro ve Japon yeni olarak da bilinirler.

Çapraz Kur Hesaplaması

Çapraz kur hesabı yapabilmek için toplamda 3 farklı para birimi olması gerekir. Böylece 3 farklı para biriminin de birbirleriyle olan oranları bilindiğinde, çapraz kur değer hesaplaması ortaya çıkar. Euro/TL, dolar/TL ve euro/dolar paritelerini ele alarak hesaplama yapmak gerekirse, çapraz kur hesaplaması için şöyle bir değer ortaya çıkacaktır:

  • 1 dolar = 0,85 euro
  • 1 dolar = 7,83 TL güncel kur ile ele alacağız.

euro/TL çapraz kuru hesaplaması için yapacağınız işlemler şu şekilde olacaktır:

  • 1/0.85 = 1,1765 ise 1 euro karşılığı yaklaşık 1,18 TL olduğunu bulabiliyoruz.
  • 1 dolar 7,83 TL olduğuna göre 1,18 dolar kaç TL edere sahiptir?
  • 1,18x7,83 = 9,2394 TL edere sahiptir.
  • 9,2394/7,83 = 1,18 TL olursa,
  • 7,83/9,2394 = 0,8475 olacaktır.

Yukarıdaki hesaplamalar, 12 Kasım güncel kuruna göre hesaplanmış olup euro/dolar paritesine göre 1,18 dolar/euro paritesinin 0,8475 TL denk geldiğini göstermektedir. Parite, bir ülkenin para biriminin farklı ülkede para birimiyle değerine eşittir.

Çapraz Kurdan Nasıl Para Kazanılır?

Yatırımcılar, çeşitli pariteler üzerinde işlemler yaparak para kazanmayı başarabiliyorlar. Bunlardan biri de Türkiye'de en sık kullanılan euro/dolar paritesi üzerinde bulunan Türk Lirası işlemleridir. Çapraz kur ile para kazanma süreçlerinizi ileriye taşıyabilir ve birçok kura oranla kazançlarınızı katlayabilirsiniz. Eğer elinizde 1000 dolar varsa, 1 doların 8 TL olduğunu varsayarsak bu durumda TL cinsinden elinizde 8000 TL var demektir. Bu durumda euro/dolar paritesi değerini 1.10 olarak tanımlayalım. Elinizdeki dolar, her zaman değer kazanacağı için bozmak yerine elinizde tutmak istiyorsunuz. Bu nedenle de bozma taraftarı değilsiniz. Bu durumda euro/dolar paritesine bakarak, euro, dolar karşısında eğer değer kazandığına dair öngörünüz varsa, euro/dolar paritesinin 1.20 geleceğini düşünüyorsanız şunu yapabilirsiniz: 

Tüm elinizdeki doları euro cinsine çevirirsiniz ve bu durumda 1.10 hesaplamasıyla elinizde 909,09 euro bulundurmuş olursunuz. Eğer beklediğiniz gibi euro, dolar karşısında yükselir ve 1.20 olursa kazancınız 1090.90 dolar olacaktır. Dolar/TL ise bu durumda 8 TL ise hala, 1090,9 x 8 TL hesaplamasıyla 8.727 TL gibi bir kazancınız olacaktır. Bu durumda 727 TL, çapraz kur ile yaptığınız işlemlere göre kazanmış olursunuz. Çapraz kur konusunda 2 türlü para kazanma şansınız bulunur. Bankalar ve serbest piyasalar olarak ikiye ayrılır. Çapraz kur ile para kazanmak için serbest piyasada döviz bürolarını tercih edebilirsiniz ve istediğiniz her zaman alım ve satım işlemleri yürüterek yüklü miktarlarda kazançlarınıza sahip olabilirsiniz. Banklara kıyasla bakıldığında alış ve satış farkı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bankalardan da döviz kurlarıyla beraber kazanç elde etmek mümkündür. Bu durumda döviz hesapları açabilir ve çapraz kurlara göre para kazanabilirsiniz. Birçok bankadan hızlıca bir hesap açıp siz de çapraz kurlara göre basit bir şekilde para kazanma süreçlerine dahil olabilirsiniz.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü