Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Deflasyon Nedir?

Deflasyon, mal ve hizmetlerin sürekli ucuzlaması ama aynı zamanda bu mal ve hizmetlerin alım taleplerinin de aynı şekilde düşmesidir. Yani deflasyon ürün fiyatlarının düşmesine rağmen kendisine alıcı bulamaması şeklinde tanımlanabilmektedir. Aslında deflasyon enflasyonun tam tersidir. İlk bakışta olumlu bir durum gibi gözükse de ekonomik açıdan ilgili pazarın tamamen durmasıdır. Böyle bir durum ile karşılaşan piyasaların ekonomisi durma noktasına gelmektedir. Ürün fiyatlarının düşmesine rağmen kendine alıcı bulamaması nedeniyle firmalar batabilmekte ya da küçülmeye gidebilmektedir. Firmaların batması ya da küçülmeye gitmesi ile işten çıkarmalarda artmakta ve ilgili piyasada işsizlik sorunu ortaya çıkmaktadır. Yani çalışan kimselerin deflasyon döneminde alım gücü artsa da para kazanabilecek iş bulmalarında sorun ortaya çıkmaktadır. Deflasyonun türleri ise şu şekildedir:

  • Para Deflasyonu
  • Mali Deflasyon
  • Kredi Deflasyonu
2020/deflasyon

Deflasyon Nedenleri Nelerdir?

"Deflasyonu ne tetiklemektedir?" sorusu tek bir sebep bulunmaması sebebiyle listeleme şeklinde açıklanabilmektedir. İlk bakışta iyi bir şey gibi gözüken deflasyonun sebepleri ise şu şekildedir:

  • Toplumdaki kimselerin tasarruf yönünü artırma taleplerinin olağandışı artması: Tüketicilerin piyasaya güvenmemesi ve kendi alım güçlerini yatırma taleplerinin olması halinde ortaya çıkmaktadır.
  • İhtiyaç duyulandan daha fazla ürün üretilmesi: Üreticilerin üretimi artırması ile stokların artması halinde ortaya çıkmaktadır.

Deflasyon ortaya çıkması halinde büyük firmalar ekonomik anlamda ciddi kayıplarla karşı karşıya kalabilmektedir.

Deflasyon Sonuçları Nelerdir?

"Deflasyon neye sebep olur?" sorusuna "Döngü" olarak cevap verilebilmektedir çünkü deflasyonun ortaya çıkması ile birlikte firmalar küçük karlarla ürün satmaya başlamakta hatta düşük fiyatlarla bile ürün satamamaktadır. Bu durumla karşılaşan firmalar küçülmeye gitmekte ya da iflas bayrağını çekmektedir. Firmaların iflas etmesi ile artan işsizlikten korkan tüketici tasarrufa daha da önem vermeye başlamaktadır. Ürün satamayan diğer firmalar da bu durumdan etkilenmektedir. Böylelikle birbirini tetikleyen bir döngü ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’de 2020’de Deflasyon Olur Mu?

2020’de Türkiye’de deflasyon olma ihtimali konusunda uzmanlar tarafından araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmalara göre neredeyse hiçbir ekonomist ya da bu alanda uzmanlaşmış kurum 2020 yılında Türkiye’de deflasyon beklememektedir.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü