Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Piyasa Riski Nedir?

Finans dünyasında gerçekleştirebileceğiniz birbirinden farklı yatırım ürünleri bulunmaktadır. Bu yatırım ürünleri başlangıçta döviz, altın, fon, bono, borsa veya hisse senedi gibi çeşitlere ayrılırken birbirinden farklı kollara ayrılmış olarak daha da alt dallarda yatırım ürünleri mevcuttur. Çeşitli finansal pozisyonlarda sahip olduğunuz niteliklere bağlı olarak yatırım yaptığınız ürünlerde oluşabilecek fiyat dalgalanmaları doğrudan piyasa riski olarak tanımlanır. 

Piyasa riski nedir diye sorduğunuzda temel olarak finans alanında yatırım yaptığınız dallara ait olan fiyatlanmalara karşılık oluşan dalgalanmalar risk terimini oluştururken bugün birbirinden farklı piyasa riskinin de alt dallarına ayrılmış risk grupları bulunur. Emtia fiyatları riskinden tutun da hisse senedi gibi yatırım araçlarında oluşan dalgalanma riskleri, sabit getirilir menkul fiyat dalgalanmaları gibi pek çok riskler piyasada riskleri oluşturan alt ürünler olarak bilinmektedir.

Günümüzde bilindik yatırım ürünleri dışında kripto para ve forex gibi çeşitli yatırım araçları da doğrudan piyasa riski içerisine dahil edilen yatırım araçlarından bir diğeri olarak bilinir. Piyasaya ait çeşitli riskler doğrudan piyasa risklerinin alt ürünleri olarak etiketlenirken günümüzde bunu etkileyecek olan de pek çok faktör bulunmaktadır. 


zaman_asimi/piyasa-riski-nedir

En İyi Yatırım Aracı Hangisidir?

Paranızı değerlendirmeyi düşündüğünüz yatırım araçları içerisinde, birbirinden farklı tasarruf yaptığınız paranızı değerlendirmeye koyabileceğiniz değerli araçlar bulunur. Bunlardan ilki herkesin de bildiği üzere değerli bir maden olan altındır.

İyi bir yatırım aracı olarak Türk insanlarının bildiği altın, gerçekten de güçlü yönleriyle beraber 2008'den bu yana çok büyük değer kazanmayı başaran, her yıla göre en az 2 kat ve üzerinde kazanç vermeyi başarmış olan araçlardan biridir. Bir diğer yatırım aracı ise Türkiye'de en çok tercih edilen araç dövizdir. Dolar veya Euro dışında da pek çok para birimleriyle beraber çeşitli seçimler yapabilir ve çok yükseklerde olan kurlara göre bozdurabilir, kur düştükçe tekrardan alım yaparak da kazançlı olabilirsiniz.

Farklı bir yatırım aracı olarak, az kazandırsa da bankalar aracılığıyla garanti bir kazanç kapısı olarak vadeli mevduatlar bilinir. Garanti yatırım aracı olmasının dezavantajı ise kazancı daha düşük olması ve enflasyona karşı paranızı normalden biraz daha üstte tutacak şekilde kazandırmasıdır. Garantili olsa da yatırım aracı olarak az kazandırdığı unutulmamalıdır.

Günümüzde birbirinden farklı yatırım ürünleri bulunmaktadır. Bu yatırım ürünleri arasında da faydalanacağınız pek çok hisse senetlerinden tutun da vadeli hesaplara, dövizden repo, yatırım fonu ve benzer emlak gayrimenkul alım satım gibi süreçler içerisinde de kendinizi bulabilirsiniz.

Hisse senetleri de doğrudan borsa yatırımı arasında en az riske sahip olan yatırım ürünlerinden biri olarak bilinmektedir. İyi bir yatırım uzmanı ile çalışarak ya da şirketlerin yılın çeyrek dönemlerinde açıklandıkları raporlarla beraber teknik okumalar yaparak güçlü bilgilere sahip olabilir, siz de zamanla pek çok şey öğrenmeyi başarabilirsiniz. Bu aşamada garanti kağıtları alarak da başlangıç yapmak hisse senedi için sizlere kazançlı bir yol olacaktır.

Birçok piyasaya ait piyasa riski bulunuyor olsa da her riskin getirdiği büyük bir kazanç ya da kayıp da olabileceği ihtimallerini unutmamalısınız. Bu noktada piyasa riski sebepleri nelerdir diye düşünürsek eğer kriz olabileceği kadar fırsat yaratma konusunda da süreklilik arz eden şekilde takip etmeniz de sizlere büyük avantajlar sunabilir.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü