Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Reeskont Nedir?

Reeskont, kısaca tekrar iskonto anlamına gelir. Yani, herhangi bir bankanın elinde bulunan ve daha ödeme zamanı gelmemiş olan senetleri bankanın kendi belirlediği belli başlı şartlar karşılığında merkez bankasına iskonto ettirerek paraya çevirmesi diyebiliriz. Reeskont kredisi ise TL veren, geriye döviz alan bir kredi şeklidir. Reeskont kredileri sayesinde Merkez Bankasına döviz geliri sağlamak amaçlanmıştır. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama doğrultusunda Türk lirası olarak verilecek reeskont kredilerinin banka tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde kullandırılacağı ifade edilmiştir. Bu doğrultuda belirlenen kurallar şu şekildedir:

  • Reeskont kredileri için belirlenen limit 60 bin TL’dir.
  • Belirlenmiş olan kredi limitinin 20 bin TL’si Türk Eximbank, 10 bin TL’ si diğer bankalar, 30 bin TL’si ise kamu bankaları tarafından yapılacak kredi kullanımları şeklindedir.
  • Firma bazındaki minimum kredi tutarı ise KOBİ’ler için 25 milyon TL, diğer firmalar için 50 milyon TL olarak belirlenmiştir.
  • Eximbank haricindeki bankalar aracılığıyla kullandırılacak olan kredilerin asgari %70 tutarı KOBİ’lere verilecektir.
  • Aracı bankalardaki komisyon miktarı en az 150 baz puan şeklinde olabilecektir.
  • Reeskont kredilerinden yabancı para reeskont kredisi alabilen firmalar ve yurt dışı bağlantısı olup müteahhitlik hizmeti veren firmalar ile uluslararası fuarlara katılan firmalar kullanabilecektir.
2020/reeskont

Reeskont Kredisi Nereden Alınır?

Reeskont kredileri ilk süreçte Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası aracılığı ile kullandırılacaktır. Sonrasında diğer yatırım ve kalkınma bankaları da bu uygulamanın içerisinde yer almaya başlayacaktır. Reeskont kredileri en az 10 yıl vadeli olacak şekilde sabit faizli olarak kullandırılacaktır. Reeskont kredileri kullandıracak bankalar için kredi faiz oranı 150 puan şeklinde olacaktır. Firma bazında kullandırılacak olan en az kredi miktarı ise istisnai ve özel yatırım projeleri dışında maksimum 400 milyon şeklinde olacaktır. Bu sayede reeskont kredi imkanlarından birçok firmanın faydalanması öngörülmektedir. Reeskont kredilerinde ihracat taahhüdü dışında istihdam taahhüdü şartı aranmamaktadır. Emeklilik, istifa, vefat gibi durumlarda istihdam şartında istisna olarak yer alacaktır. Reeskont kredilerine yönelik ihracat taahhüdü ile istihdam şartının yerine getirilememesi riskine karşılık verilecek olan kredi tutarının %12,75 oranı ek teminat olarak alınacaktır. 

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü