Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası; finans piyasasının kötüye gittiğini ifade etmektedir. Piyasadaki uzun süreli düşüşler için kullanılmaktadır. Ayı piyasası, ekonomik durgunluğu ve negatif büyüme sürecini temsil etmektedir. Ayı piyasasının olduğu dönemde piyasadaki yatırımcı sayısı daha azdır.

Ayı Piyasası Kavramı Nedir?

Ayı piyasasının tanımına bakıldığında; piyasaların karamsar oldukları, fiyatların bir süre daha düşüş trendinde olacağı durumlar için kullanılan bir terimdir. Bearish market olarak da isimlendirilmektedir. Sadece Forex piyasasında değil, bütün finansal piyasalarda ayı piyasası terimi kullanılmaktadır.

Ana trend, bir önceki tepe seviyesinden %20 aşağı yönlü ise ilgili finansal ürünün ayı piyasasına girdiği söylenmeye başlanmaktadır ancak ayı piyasasının ne kadar süreceği ile ilgili net bir tahmin yapılamamaktadır. Ayı piyasasına giren finansal ürünün fiyatlarının uzun bir süre boyunca düşüşte olması beklenmektedir. Dolayısı ile ayı piyasasına girmiş olan finansal ürünlere olan talep azalmakta ve buna bağlı olarak fiyatlar daha da düşmektedir.

Ayı Piyasasının Özellikleri Nelerdir?

Ayı piyasasının nitelikleri aşağıdaki gibidir:

  • Ayı piyasasına giren finansal ürünün satın alımından çok satışı olduğu için talep arzdan çok daha düşüktür. Dolayısı ile finansal ürünün fiyatları düşmeye başlamaktadır.
  • Ayı piyasasının yatırımcı psikolojisine etkisine bakıldığında; yatırımcı hisse senetlerinden ve sabit getirili menkul kıymetlerden parasını çekmeye başladığı için piyasa hissiyatı negatif olmaktadır. Yatırımcı düşüş trendine karşı piyasaya güvenini kaybetmekte ve parasını piyasadan uzak tutma eğiliminde olmaktadır.
  • Yatırımcının yeterli harcamayı yapmaması, borsada hisse senetleri işlem gören işletmelerin de kar edememesine neden olmakta ve bu durum zayıf bir ekonomiyi ortaya çıkartmaktadır. Karın düşmesi, piyasa değerlerinin de doğrudan olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.
  • Piyasanın ayı piyasası mı boğa piyasası mı olduğunun anlaşılabilmesi için pazar değişimlerini uzun vadede ölçmek gerekmektedir. Kısa vadeli küçük hareketler ya da piyasanın tek bir olaya verdiği karmaşık tepki ile ayı piyasasına girilip girilmediği anlaşılmamaktadır.

Ayı Piyasasında Nasıl Bir Yatırım Stratejisi Uygulanmalıdır?

Ayı piyasasında yatırım yapmak, boğa piyasasında yatırıma göre daha farklı stratejide ilerlemeyi zorunlu kılmaktadır. Ayı piyasası sürerken uygulanabilecek stratejiler ise şöyledir:

  • Açığa satış ayı piyasasının en fazla uygulanan stratejisidir. Yatırımcı elinde olmayan hisse senedini satarak daha düşük fiyattan alımını yapıp pozisyon açığını kapattığında, satış ve alış arasındaki farktan kar etmektedir.
  • Ayı piyasası için yapılan teknik analiz sonucunda piyasanın ne zaman sına ereceği tahmin edilerek, destek ve direnç noktaları belirlenerek kısa vadeli yatırım yapılabilmektedir.
  • Ayı piyasası içerisinde düşük fiyattan alınan hisselerin ayı piyasası sona erene kadar uzun süre tutulması ve sonrasında daha yüksek fiyattan satılmasıdır.
  • Portföy çeşitlendirilerek riskler varlıklar arasında paylaştırılabilmektedir.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasasının süresi; piyasadaki ürünlere ve ortam koşullarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bazı finansal ürünlerde haftalık, aylık ya da yıllık zaman dilimleri ayı piyasasında geçirilebilmektedir ancak bazı finansal ürünlerde döngüsel olarak ayı piyasası yaşanabilmektedir. Ayı piyasasının ne kadar süreceğini, ana trendin yönünü etkileyen faktörler belirlemektedir. Arz talep dengesi, yatırımcı psikolojisi, finansal ürünün bilinirliği gibi faktörler ana trendin yönünde etkilidir.

Ayı ve Boğa Tuzağı Ne Anlama Gelir?

Ayı ve boğa tuzağının tanımlarına bakıldığında; birbirlerinin tersi durumları anlatmaktadırlar. Fiyat hareketlerinin yükseliş trendinin sona erdiği, yani boğa piyasasından çıkıldığı ve ayı piyasasına girildiği sanılan durumlara ayı tuzağı denmektedir. Uzun vadeli yükselen trenddeki kısa vadeli düşüş trendine ayı tuzağı denmektedir ve aslında boğa piyasası devam ediyordur.

Boğa tuzağı; ayı piyasası sonlandı sanılan durumda ortaya çıkmaktadır. Düşüş trendindeki fiyat hareketliliklerinin geri çekilmesi sonucunda, fiyatların yükseldiğinin sanılmasına boğa tuzağı denmektedir. Uzun vadeli düşüş trendindeki kısa vadeli yükseliş olarak da tanımlanabilmektedir.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü