Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı
yatirimci-psikolojisi-nedir.png

Yatırımcı Psikolojisi

Yatırımcılar kar zarar dengesini ayarlayabilmek, özellikle ortaya çıkabilecek yatırım zararları ile baş edebilmek ve piyasa baskılarını yönetebilmek için belli bir bilgi birikimine ve donanıma sahip olmalıdır. Genel kabul gören bazı yatırım alanları, Foreks, Tahviller, Viop Emirleri ve Hisse senedidir.  Yatırım alanlarında kar ve zarar dengesi yatırımcı psikolojisine göre değişkenlik göstermektedir. Yatırımcı psikolojisi bu nedenle ideal bir yatırım yapmak ve yatırımın sonucunu kabul etmek için önemlidir.

Yatırımcı Psikolojisi Nedir?

Yatırımcı psikolojisinin bir tanımını yapacak olursak, yatırımcı psikolojisi; yatırımcının finansal risk alma ve baskı altında çalışabilme yeteneğidir. Ayrıca Foreks Emtia ve Menkul değer piyasalarında başarılı olmanın en önemli faktörlerinden biri olan yatırımcı psikolojisi, yatırımcılara seçici düşünme, ortaya çıkabilecek zararları kabul edebilme ve piyasada oluşan dalgalanmalar ve baskılara ile baş edebilme yeteneği de verir.

Seçici düşünme yeteneği yatırımcının kendi düşünceleri ile piyasa öngörülerini birbirinden ayırt edebilmesine olanak sağlar. Bu nedenle seçici düşünme yeteneği yatırımcının kendi doğruları ile piyasa beklentilerinden ideal ve faydalı olan seçilmesini hızlandırır. Yapılan en büyük hataların başında piyasanın yönünü elde bulunan verilere göre değerlendirmek yer alır. Yatırım piyasaları birçok olası faktörden doğrudan etkilenebilme özelliğine sahip olduğu için yatırımcı psikolojisine sahip olan yatırımcılar bu olası faktörleri eldeki veriler ile değerlendirerek daha doğru ve isabetli kararlar verebilirler. Gerçek bir maddi yatırımı olmayan fakat yatırım alanlarını takip eden kişiler kayıp kazanç riski ile karşı karşıya kalmadıkları için yatırım piyasasını daha rahat değerlendirebilir ve daha doğru öngörülerde bulunabilir. Kaybetme riski olmayan bu kişiler tarafından yapılan öngörme ve değerlendirme işlemindeki isabet yüzdesinin yatırımcılar açısından da geçerli olabilmesi için bir yeteneğin bulunması gerekir

Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Risk yönetimi yapabilmek için yatırımcı psikolojisinde yer alan yeteneklere sahip olmak gerekir. Bu noktada yatırımcı psikolojisinde yer alan ikinci önemli nokta kar zarar ilişkisini kabul etmek ve olası zarar durumlarını kabullenerek yatırım yönetimini bu doğrultuda yapmaktır. Maddi bir yatırımı olmayan kişiler tarafından yatırım alanına ilişkin yapılan değerlendirmelerdeki başarı oranının yüksek olmasının en büyük sebeplerinden biri kaybetme riskinin bulunmamasıdır. Yatırımcılar olası zararları baştan kabul ederek bu noktada oluşabilecek endişe ve panik durumundan kurtularak daha doğru ve daha realist değerlendirme yapma yeteneğini elde edebilirler.

Yatırım psikolojisinde yer alan başlıklardan bir diğeri ise, piyasa baskısı ile baş edebilme yeteneğidir. Piyasa baskısı yatırımcıdan yatırımcıya farklılık gösterir. Piyasa baskısını belirleyen en büyük etken yapılan yatırımın miktarı ve olası zararın kabullenilip kabullenilmediğidir. Yatırım alanında kirli bilgi, yanlış söylenti ve birçok spekülasyon olur. Yatırımcıların bu bilgi kirliliğinden, asılsız söylentilerden gerçek ve doğru bilgiyi ayırt edip doğru yatırım yapması son derece önemlidir. Bu doğrultuda yatırımcıların bu tarz piyasa baskılarına karşı koyabilmesi ve realist olması doğru ve kazançlı yatırım yapılmasını sağlar. Bu iki yeteneğe sahip olan yatırımcılar piyasalar üzerindeki olası faktörleri realist ve güvenilir bilgiler ile birlikte değerlendirerek risk yönetimini en faydalı şekilde gerçekleştirirler.

Para Piyasaları Üzerinde Risk Analizi

Para piyasaları günlük ve anlık olarak farklı riskler barındırabilir. Global yatırım piyasalarından doğrudan etkilenme ihtimali olan para piyasalarına ilişkin olası risklere karşı doğru analiz yapmak, kimi yatırımcılar için risklerin fırsatlara dönüşmesine imkan sağlar. Para piyasaları üzerinde risk analizi yaparken yatırımcıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunur. İlk olarak risk analizi esnasında doğru bilgi kaynaklarından beslenmek yer alır. Kirli, yanlış ya da kaynağı belli olmayan bilgilerin risk analizinde kullanılması, doğru bir karar vermeyi engelleyeceği gibi, olası risklerin üzerine öngörüsüz bir şekilde gitmeye de neden olabilir. Doğru bilgi kaynağı dışından yatırımcılar, anlık ve geçici riskler ile uzun vadeli riskleri ayırt etmeli ve bu doğrultuda para piyasalarına ilişkin analiz yapmalıdır. Son olarak yapılan analiz sonucunda ortaya çıkabilecek riskleri ve meydana gelebilecek olası zararları kabul etmelidir. Piyasa baskısından kendisini soyutlayamayan ve zarar etme endişesini minimum seviyelerde tutamayan yatırımcıların genelde doğru risk analizi yapamadıkları görülmektedir.

Yatırımcı psikolojisine sahip olan yatırımcılar güvenli ve sağlıklı yatırım yaparken oluşacak riskleri analiz etme yetisine ve bu riskler doğrultusunda karar alabilme özgüvenine sahip olurlar.  

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü