Canlı Destek Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları 0212 213 08 00
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Finansal Terimler Sözlüğü

A Tipi Yatırım Fonu

Hisse senedi ağırlıklı yatırım fonlarıdır. Portföy değerinin en az yüzde 25’ini devamlı olarak Türk şirketlerinin hisse senedi olarak bulundurmaları zorunludur

Açığa Satış

Sahip olunmayan menkul kıymetlerin ödünç alınmak sureti ile satılmasıdır

Açığa Satış İşlemleri

Yatırımcı, henüz sahip olmadığı yatırım aracını, ileride fiyatının düşeceği beklentisi ile satar.

Açık Bütçe

Gideri gelirini aşan bütçe

Açık Kredi

Banka tarafından güvenilir müşteriye sadece bir imza karşılığında açılan kredidir. Bu kredi ürünü için teminat ya da kefalet istenmez. Bu krediyi kullanan kişi alacaklıya karşı tüm mal varlığı ile sorumludur

Açık Pazar

Serbest piyasa yerine kullanıldığı gibi yabancı üreticilerin mallarını serbestçe satabildiği piyasa anlamına gelir

Açık Piyasa İşlemleri

Merkez bankaları tarafından yürütülen, para arzının arttırılması veya azaltılması amacı ile hazine kağıtlarının alınıp satılması işlemleridir.

Açık Poziyon

Döviz, altın, menkul kıymet gibi bir finansal araç üzerinden sahip olunan varlıkların aynı cinsten yükümlülükleri karşılayamayan kısmıdır.

Adat

Faiz hesaplamalarında kullanılan bir terimdir. Faize esas olan anapara ile paranın kullanıldığı gün sayısının çarpımından oluşan rakamdır

Aktif

Bir işletmenin sahip olduğu varlıklardır.

Alış Fiyatı

Bir finansal ürün için alım yapılabilmesi amacıyla sunulan fiyat.

Alış Satış Farkı

Döviz çiftinin alış satış fiyatları arasındaki farkın pip cinsinden değeri.

Alış Satış Sinyali

Bir yatırım aracını satın almak için doğru zamanın ve uygun koşulların oluştuğuna işaret eden sinyal. Yatırımcıların platformlarında kullandıkları indikatörler bu sinyalleri sağlarlar. Örneğin MACD indikatörü, sinyal çizgisinin üzerine çıktığında bu alış sinyali olarak algılanılır.

Altın Rezervi

Merkez bankasında veya devlet hazinesinde kur istikrarı için külçe ya da madeni para olarak saklanan altın anlamına gelir.

Anapara

İşletilen paranın faizsiz ham halidir.

Arbitraj

Kısa dönemli fonların piyasalarda meydana gelen fiyat farklılıklarından yarar sağlamak amacıyla yapılan alım satım işlemidir.

Artan Trend Kanalı

Artan trend kanalı yukarı yönlü piyasaların dip noktalarını birleştirir ve bir trend çizgisine paralel hareket eder. Artan trend kanalı ve trend çizgisi yukarı yönlü bir trendin alt ve üst sınırlarını oluşturur. Bu boğa piyasasında kullanılır.

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın

PLATFORM TALEP FORMU

KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.

Finansal Terimler Sözlüğü