Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Limitli Emir Nedir?

Yatırımcıların borsadaki alım-satım işlemlerinin gerçekleştirebilmeleri için aracı kuruma birtakım emirler vermeleri gerekiyor. Aracı kurumun görevi ise, bu emirleri sizin isteğiniz doğrultusunda borsaya iletmektir. Böylece yatırımcı talep ettiği işlemler ve değişiklikler doğrultusunda portföyünü yönetebilir. Yatırımcının aracı kuruma ilettiği emir, müşteri emri; aracı kurumun piyasaya uygun bir formata dönüştürerek borsaya ilettiği emir ise borsa emridir.

Bir borsa emri olan limitli emir; emri veren alıcının işlemin gerçekleşmesini kabul ettiği en yüksek miktarı, satıcının ise satmayı kabul ettiği en düşük fiyatı belli ettiği emir tipidir. Bu emirde fiyat ve miktar belirtilir. Herhangi bir işlem yapılmadığı takdirde, sistemde pasif olarak geçerlilik süresinin sonuna kadar bekletilir.

Limit fiyatlı emir; borsada en çok tercih edilen emir tiplerinden biridir ve alış işleminin en yüksek, satış işleminin ise en düşük seviyede olduğu zamanlarda verilir. Birçok emir tipi bulunmasına karşın limitli emir, yatırımcılar tarafından öncelikli olarak değerlendirilmektedir. Hisse senedi yatırımı yapan yatırımcıların, emir birimleri ile piyasa analizi yapabilmesi ve doğru stratejiler geliştirebilmesi mümkün olmaktadır.

Hisse Senedi Fiyat Tipleri Nelerdir?

İki farklı türde hisse senedi fiyat tipinden söz edilebilir. Bunlar; temiz fiyat ve kirli fiyattır. Temiz fiyat; menkul kıymetin işlemiş faiz ve birikmiş kirasını içermeyen fiyattır. Kirli fiyattan işlenmiş faizin ve birikmiş kiranın düşürülmesi ile elde edilir. Kirli fiyat ise; menkul kıymetin işlemiş faizini ya da birikmiş kirasını içeren tam fiyattır. Bu fiyat aynı zamanda takasa konu olan fiyattır.

İşlemiş faiz ya da birikmiş kira, dönemsel kupon faizi veya kira getirisinin; ilk kupon dönemindeki ihracından ve diğer kupon dönemlerindeki son kupon ödemesinden valör tarihine kadar geçen gün sayısıdır.

İşlemin takas bedelinin hesaplanmasında kullanılan fiyat ise takas fiyatıdır. Diğer menkul kıymetler için kirli fiyata eşit olan takas fiyatı; enflasyona endeksli devlet tahvilleri için enflasyon katkısı dikkate alınarak hesaplanır.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü