Komisyon Tarifesi Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları 0212 213 08 00
Yatırım Ürünleri
Twitter
Anlık twitter akışı

VİOP

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası veya daha kısa adıyla VİOP ; sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçlarının elektronik ortamda alınıp satılabildiği, Borsa İstanbul bünyesinde hizmet veren kaldıraçlı bir piyasadır. Vadeli İşlem Sözleşmeleri; sözleşmenin taraflarına ileri bir tarihte, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, kıymeti ya da finansal göstergeyi, bugünden üzerinde anlaşılmış fiyattan alma veya satma yükümlülüğü veren sözleşmelerdir.

21 Aralık 2012 tarihinde kurulan VİOP, ilk olarak Pay Vadeli İşlem ve Pay Opsiyon Sözleşmeleri ile işleme başlamıştır. Endeks Opsiyon Sözleşmelerinin işleme açılması ise 5 Nisan 2013 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu tarihlerden itibaren VİOP çatısı altında organize bir piyasa olarak “Opsiyon Sözleşmeleri” Türkiye’de ilk kez işleme açılarak yatırımcılara bu finansal araçları daha güvenli bir şekilde kullanma fırsatı sağlanmıştır. Yatırımcılar, opsiyon sözleşmelerinin piyasaya sunulması ile birlikte bu sözleşmelerin düşük işlem maliyeti, kaldıraç, farklı stratejilerle işlem yapma imkânı, arbitraj ve korunma gibi birçok özelliğinden faydalanma imkânına sahip olmuşlardır.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) adı altında 2005 yılından itibaren İzmir merkezli olarak işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri, Borsa İstanbul’un 3 Mayıs 2013 tarihi itibariyle VOB’un %100 hissedarı olmasını takip eden 5 Ağustos 2013 tarihinde VOB-VİOP birleşmesinin gerçekleşmesi ile VİOP’a transfer olmuştur. Türkiye’deki tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri bu tarihten itibaren VİOP’un çatısı altında tek platformda işlem görmeye başlamıştır. Bu birleşmenin öncesinde de beklendiği üzere, tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin İstanbul’da faaliyet göstermekte olan, bölgesel ve uluslararası tanınırlığı üst seviyede olan tek bir çatı altında işlem görmesi İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesine büyük katkılar sağlamaktadır.

VOB-VİOP birleşmesi son dönemde borsalar arasında, ülke sınırları içerisinde, ülkelerarası ve kıtalararası hız kazanmakta olan birleşmelere önemli bir örnek teşkil etmektedir. Artan bu birleşme dalgasının arkasında yatan nedenler; piyasa katılımcılarına aynı işlem platformu üzerinden daha geniş bir piyasaya erişme imkânı sağlamak ve küresel pazarda rekabet gücünün artmasını sağlamaktır. Bugün geldiğimiz noktada, VOB-VİOP birleşmesi bu borsalarda işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini tek platformda bir araya getirerek sermaye piyasalarında verimliliğin ve etkinliğin artması ve sermaye piyasalarının derinleşmesini sağlamıştır. Bu birleşme piyasa katılımcılarına; daha düşük maliyet ve daha etkin faaliyet sunarak, işlem yapan temsilcilere de aynı işlem platformu üzerinden daha geniş yelpazede bir piyasaya erişme imkânı, likiditesi daha yüksek bir pazarda işlem yapma imkânı ve yüksek teminat verimliliği gibi avantajlar kazandırmıştır.

viop-1

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ile Kaldıraçlı Yurtiçi/Yurtdışı Yatırımı

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ile kaldıraçlı yurtiçi yatırımı yaparken yatırımcılar için önem arz eden husus; kaldıraç oranlarının her piyasada ayrı belirlenmesidir. Kaldıraçlı yatırımın barındırdığı risklere rağmen vaat ettiği yüksek kâr imkânı sebebiyle Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda gerçekleştirilen kaldıraçlı yurtiçi yatırım son zamanlarda cazip bir yatırım aracı olarak yatırımcılar tarafından tercih görmektedir. VİOP’ta kaldıraçlı yatırımınızı aracı kuruluşunuz Alnus Yatırım ’da gerçekleştirerek siz de sunduğumuz cazip tekliflerden yararlanın.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ile kaldıraçlı yurtdışı yatırımlarınızı da Alnus Yatırım ile gerçekleştirin.

Organize piyasalarda işlem gören vadeli işlemlerde, işlemin şartları işlem gerçekleşmeden önce belirlenmiştir. Bu finansal enstrümanlar belirli bir vade içerirken, vade sonuna gelindiğinde alıcı ve satıcı taraflar ya ürünü teslim eder ya da pozisyonlarını ters işlem yapmak koşulu ile kapatırlar. Vadeli işlemlerde ürünler; para birimleri, emtialar, dünya vadeli borsa endeksleri, hisse senetleri veya finansal ürünler üzerine yazılabilmektedir. Ürünün işlem gördüğü borsa tarafından belirlenen başlangıç teminatı ve sürdürme teminatı gibi kavramlar herkes için aynı olmaktadır.

Alnus Yatırım’da hesap açarak yurt dışı işlemler sözleşmesini imzalayan yatırımcılar, yurt dışı vadeli işlemler ya da diğer ismiyle future piyasalarda işlem yapabilmektedirler.

ABD vadeli işlemler borsası, işlem hacminin büyüklüğü bakımından dünyada ilk sırada yer almaktadır. Petrol vadeli, altın vadeli ve para birimleri gibi en fazla işlem yapılan vadeli ürünler, yoğun işlem hacmine sahip CME Group içerisinde yer alan CBOT ve NYMEX vadeli borsalarda yer almaktadır.

Yurt dışı vadeli işlemlerde kaldıraç oranları borsalar arasında değişkenlik göstermekte olup aşağıda bazı ürünler için kaldıraç oran örnekleri verilmiştir.

EUR/USD Vadeli İşlemleri Kaldıraç Oranı: 1:70
Altın Vadeli İşlemleri Kaldıraç Oranı: 1:24
Petrol Vadeli İşlemleri Kaldıraç Oranı: 1:22
Dow Jones Vadeli İşlemleri Kaldıraç Oranı: 1:35
S&P500 Vadeli İşlemleri Kaldıraç Oranı: 1:29
ABD 10 Yıllık Tahvilleri Kaldıraç Oranı: 1:100


viop-2
Kaldıraç Etkisi ile Düşük Maliyet
Kaldıraç Etkisi ile Düşük Maliyet

Düşük bir maliyet ve kaldıracın etkisiyle yatırım yapın.

VİOP ile Çift Yönlü Yatırım İmkanı
VİOP ile Çift Yönlü Yatırım İmkanı

Sadece yükselirken değil satış emri vererek, düşerken de kazanın.

Organize Bir Piyasadır
Organize Bir Piyasadır

Borsa İstanbul bünyesinde kurulan bir merkezden yönetilen organize bir piyasadır.

Fiyat Dalgalanmalarına Karşı Korunma
Fiyat Dalgalanmalarına Karşı Korunma

Önceden belirlenen fiyat ve miktarın alınıp satılmasıyla korunma sağlanabilir

Güncel VİOP Teminatları

22 Ekim 2020 tarihi itibari ile uygulanacak olan VİOP Teminat rakamları:


Fiyat Değişim Aralığı
(Price Scan Range - PSR)
Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Opsiyon Sözleşmeleri
(Futures and Options)
Kontratlar Fiyat Değişim Aralığı (TL)
(Contracts) (Price Scan Range - PSR)
CNHTRY 1315
EURTRY 1030
RUBTRY 1230
USDTRY 825
USDTRYK 400
Vadeler Arası Yayılma Pozisyonu Riski
(Instra - Commodity Spread Charge)
Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Opsiyon Sözleşmeleri
(Futures and Options)
Kontratlar Fiyat Değişim Aralığı (TL)
(Contracts) (Price Scan Range - PSR)
CNHTRY 1315
EURTRY 1030
RUBTRY 1230
USDTRY 825
USDTRYK 400
Kısa Opsiyon Pozisyonu Minimum Riski
(Short Option Minimum Risk)
Opsiyon Sözleşmeleri
(Options)
USDTRYK 175
BİST  TL
BİST30 1240
YENİ KONTRATLAR
Kontratlar Fiyat Değişim Aralığı (TL)
(Contracts) (Price Scan Range - PSR)
CCOLA
380
ENKAI
60
FROTO
760
MGROS
255
SASA
155
TRKCM
30
TSKB
10
ULKER
245
GUBRF
570
OYAKC
170
SOKM
205
VESTL
450

Detay için Tıklayınız

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (Viop) İşlem Saatleri
Sözleşmeler Normal Seans Saatleri
Pay Vadeli İşlemleri 09:30 – 18:10
Endeks Vadeli İşlemleri 09:30 – 18:15
Diğer Sözleşmeler 09:30 – 18:15
VİOP Hakkında Sıkça Sorulanlar

Viop Nedir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası veya daha kısa adıyla VİOP ; sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçlarının elektronik ortamda alınıp satılabildiği, Borsa İstanbul bünyesinde hizmet veren organize bir piyasadır.

Viop Özellikleri Nelerdir?

Kaldıraç etkisi ile düşük maliyete sahiptir, çift yönlü yatırım imkanı vardır, organize bir piyasadır.

Sözleşme büyüklükleri, vadesi belli standart sözleşmeler ile işlem görmektedir.

Organize piyasadır.

Teminat ve kar zarar hesaplamaları Takasbank tarafından gerçekleştirilir.

Fiziki ve nakdi uzlaşma özellikli kontratlar bulunur.

Organize piyasa olduğu için likidite bulunur.


Viop İşlem Saatleri Nelerdir?

Alnus Yatırım’da Pazar’dan Cuma’ ya haftanın 5 günü 24 saat yatırımcının tamda istediği gibi sadece hafta sonları hariç her gün her saat işlem yapma imkanı vardır.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında Neler Yapılabilir?

Vadeli işlemlerde ürünler; para birimleri, emtialar, dünya vadeli borsa endeksleri, hisse senetleri veya finansal ürünler üzerine yazılabilmektedir. Ürünün işlem gördüğü borsa tarafından belirlenen başlangıç teminatı ve sürdürme teminatı gibi kavramlar herkes için aynı olmaktadır.

“Tutumluluk bütün erdemleri içinde barındırır.”
Cicero
VİOP Eğitimi Başvurusu
VİOP Eğitimi Başvurusu

VİOP Eğitimi ile kendi yatırımınızı uzmanlıkla yönetin.

Hemen Başvur

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

Sizi dinliyoruz. 5 gün 24 saat boyunca sizinleyiz.
Her türlü soru/sorununuz için yanınızdayız. 0212 213 08 00 numaralı telefondan ya da Canlı Yardım ile bize ulaşabilirsiniz.
Canlı Yardım
ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Sizi Arayalım
Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun sizi arayalım.


Finansal Terimler Sözlüğü