Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi

Hisse Senedi Nedir?

Borsada yatırım yapmak denildiğinde herkesin aklına ilk gelen yatırım enstrüman Hisse senetleridir. Hisse senedi sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklara verilen isimdir. Bir diğer deyişle, bir şirketin anaparasının eşdeğer parçalarından biri olarak da görülür.

Hisse senetleri aynı zamanda bir mülkiyeti ya da ortaklığı temsil eder.

Hisse senetlerinin standart bir getirileri yoktur ve şirketin bilanço kazancına, yatırım kararlarına göre değeri farklılık gösterir. Söz konusu olan hisse senetlerini ihraç etmek için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’dan izin almak zorunludur.

Hisse senedi çıkarabilecek kurumlar, anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve özel kanunla kurulmuş kurumlardır. Bu durumların hisse senetleri de yukarıda bahsettiğimiz Sermaye Piyasası Kurulu denetiminde çıkarılmaktadır. Borsanın en çok işlem gören yatırım araçları olan hisse senetleri bu yüzden hem yatırımcı hem de şirketler için oldukça önem arz eder.

Alnus Yatırım, SPK lisansına sahip olup; özel kanunla kurulmuş kurumlar arasında yerini almaktadır.

Hisse Senedi Analiz

Uzman araştırma kadromuz ile günlük, haftalık ve aylık olarak hisse senedi analizleri paylaşarak siz değerli yatırımcılarımızın yatırım süreçlerinde daima yanında oluyoruz. Güncel ekonomik gelişmeler ışığında temel ve teknik analizler ile hisse senedi analizleri yaparak yatırımlarınıza yön vermenizi sağlıyoruz. Aynı zamanda sizler için özel olarak sunduğumuz eğitimlerimiz ile sizlerin de sağlıklı analizler yaparak yatırım getirinizi artırmanızı hedefliyoruz.

Temel ve teknik analizlerin dinamikleri, nerelerde kullanabileceğiniz, nasıl yorumlayabileceğinize dair bilgiler ile yatırım süreçlerinizi kolaylaştırıyoruz.

Detaylı analizlerimizi takip etmek için günlük, haftalık ve aylık olarak hazırladığımız bültenlerimizi inceleyebilir; yatırım kararlarınızı bu bilgiler ışığında değerlendirebilirsiniz.

2022/aralik-guncelleme/hisse-senedi.jpeg

Hisse Senetleri ile Borsa İstanbul'da Yatırım Yapın!

Dünya çapında faaliyetleri her geçen gün artırılan Borsa İstanbul, ülkemizin borsa işlemlerinin yapıldığı kurumdur. Her geçen gün faaliyetleri arttığı gibi aynı zamanda da geliştirilen Borsa İstanbul, birikimlerini veya yatırımlarını hisse senetleri ile birlikte değerlendirmek isteyen yatırımcılara oldukça iyi avantajlar sunmaktadır. Sadece internet üzerinden yapacağınız işlemlerle, Borsa İstanbul’dan hisse senedi alıp/ satabilirsiniz. Bunun için Borsa İstanbul ile anlaşmalı olan kurumumuzun üyesi olmanız yeterli olacaktır.

Hisse senetleri fiyatlarında olası değişikliklerin öngörülebilmesiyle kazanç sağlanır. Yani şöyle ki; bir X hisse senedinin size para kazandırması için yaptığınız analizler ve piyasa araştırması sonucunda yükseleceğini düşünmeniz ile gerçekleşir. Örneğin hisse senedinin yükseleceğini öngörürsünüz ve portföyünüze eklersiniz. Sonrasında beklentileriniz ile paralel değer kazanıldığı zaman, satarsınız ve alım – satım fiyat farkından kar etmiş olursunuz. İşte tam olarak Borsa İstanbul üzerinden de hisse senedi işlemleri bu mantıkla ilerlemektedir. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinden hangisi/ hangileriyle işlem yapacaksanız, portföyünüze eklemek için izleme süreniz olur.

Alnus Yatırım sayesinde Borsa İstanbul’a iletilen emriniz gerekli koşulların sağlanmasıyla birlikte gerçekleşir ve yatırım hesabınızda bu durumu gözleyebilirsiniz. Sonrasında beklentileriniz gerçekleşip hisse senedi değer kazandıktan sonra satış işleminiz için emir verirsiniz. Alnus Yatırım bu emri borsaya iletir ve emirlerin karşılaşmasıyla birlikte işleminiz gerçekleştirmiş olur.


Dilediğiniz Şirkete Ortak Olun

Borsaya halka arz olmuş şirketlerin hisse senetlerini alarak onlara ortak olabilirsiniz. Şirketler sermayelerinin belirli kısımlarını halka arz ederek borsada işlem görmesini sağlarlar. Sektörel ve piyasa içerisindeki gelişmeler ile birlikte hisse senedi fiyatlarında düşüş ve yükselişler görülmektedir. Hisse senedini aldığınız şirketin piyasa değerinin artması ile sizler de bu olumlu ilerleyişten kar sağlayabilirsiniz. Böylelikle dilediğiniz şirketin hisse senedine yatırım yaparak ona ortak olabilirsiniz!

2022/yeni/whatsapp-image-2023-01-03-at-173522.jpeg

En Çok İşlem Gören Hisse Senetleri

Hisse senedi fiyatları, her an değişiklik gösterebilir. Aslına bakarsanız bu değişiklikler borsadan kazanç elde etmenin temel yapı taşını oluşturur. Bir hisse senedinin alım kararı, uzun süreli tahminler sonucunda gerçekleştirilmesi gerekir. Bu şekilde daha sağlıklı bir yatırım deneyimi yaşanır. “En çok işlem gören hisse senetleri hangileridir?” sorusuna gelecek olursak, hisse senetleri her an değişebildiği için değişime sebep olan unsurları incelememiz gerekmektedir.


Türkiye’de Hisse Senedi Yatırımı

Türkiye’de hisse yatırımı 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) açılması ile başlamıştır. Başlangıçta Türkiye’nin önde gelen köklü şirketleri borsaya kote olarak bu sisteme dahil olmuşlardır. Kısaca tarihçesine değinecek olursak; İMKB’de ilk dönem tahta sistemi örnek alındı. Bu sistemle yabancılara 1989 yılında yatırım imkanı getirildi. Sonrasında 1993'te İMKB’de bilgisayarlı alım-satım işlemleri başladı. 1994'te seans sayısı 2'ye çıktı. Bu döneme geri döndüğümüzde hafızalardan silinmeyen bir durum vardır ki; krizle 17 aracı kurumun batması.

1995'e gelindiğinde ise İMKB İstinye'deki binasına taşındı. 1997 yılı başında 100 bine yaklaşan borsada keskin bir adım atıldı ve endekslerden 2 sıfır atıldı. 2001'de borsa tarihinde yeni bir devrime tanık oldu ve uzaktan erişim başladı. Yani başlangıçta manuel bir sistem ile ilerleyen yatırım süreçleri zaman içerisinde teknolojinin gelişimi ile yerini dijital platformlara bıraktı. Bu dijital platformlar sayesinde para kazanmak için alternatif yollar çoğaldı ve internet sayesinde de her geçen gün gelişim kaydedildi. Hisse senedinde ise bu alternatif yollar arasında hem güvenli hem yasal hem de kazançlı olan yatırım aracı olarak görülmeye başlandı.

Hisse Senetleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Hisse senedi yatırımı için minimum ya da maksimum bir sınır yoktur.
  • Hisse senedi fiyatları üzerine etkili olan faktörlere hakim olmanız gerekmektedir.
  • Spekülatif hisseler yüksek kazanç getirir evet fakat aynı zamanda yüksek oranda risk içeren hisselerdir.
  • Borsaya başlamadan bir miktar yatırım deneyiminiz olduğundan emin olmalısınız.
  • Hiç bilmediğiniz bir sektör yerine; hakim olduğunuz veya mutlaka fikriniz olan sektörlere ait hisseleri seçmelisiniz.
  • Hisse senetleri rahatlıkla nakde çevrilebilir; yani likit bir enstrümandır.

Hisse Senetlerinde Vade Sınırı Yoktur

Yatırımcılarımızın büyük çoğunluğunun hisse senetleriyle yatırım yapmak istemelerinin en büyük sebebi, para kazanma oranının fazla olması ve her türden yatırımcının isteklerine ayak uyduran özelliklere sahip olmasıdır. Çünkü hisse senetlerinde vade sınırı yoktur. Yani hem kısa vadeli hem de uzun vadeli yatırımlar için uygun bir hisse senedi bulmanız oldukça mümkündür. Nitekim bunlardan oluşturulacak portföyler sayesinde de güvenli bir kazanç elde edilebilir.

Hisse senetleri diğer yatırım araçlarından ayrışır. Örneğin tahvil ve hisse senedinin arasındaki en büyük fark tahvilde vade bulunurken, hisse senetlerinde vade sınırı bulunmaz. Alnus Yatırım ile hisse senetlerini istediğiniz zaman alıp satabilir, vade süresini ihtiyacınıza ve tercihinize göre belirleyebilirsiniz.

Hisse Kağıdı Ne Demektir?

Mülkiyeti veya ortaklığı temsil eden, sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklara hisse kağıdı denir. Aynı zamanda bir şirketin anaparasının eşdeğer parçalarından biri olarak da belirtilir.

Hisse Senedi Nereden Alınır?

Hisse senetleri genellikle borsalarda alınır. Borsalarda hisse senetlerini almak için bir aracı kurumla çalışmanız gerekir. Aracı kurum, sizin adınıza hisse senetlerini alıp satacak ve sizin için gerekli olan tüm işlemleri yapacaktır. Bu kurumlar genellikle bankalar, aracı kuruluşlar veya diğer finansal kuruluşlar olabilir. Öncelikle bir aracı kurum ile çalışmaya karar verdikten sonra, onlarla iletişime geçerek hisse senedi alımı işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse Senedi İşlemleri Yapabileceğiniz Siteler Nelerdir?

Hisse senedi yatırımı yapan her yatırımcının takip etmesi gereken siteler bulunuyor. Aslında yerli ve yabancı olarak bunları kategorize etmek yanlış olur çünkü ülkemizde yoğun olarak yerli hisse senedi kağıtlarına ilgi alaka olduğu için Türkçe hisse senedi grafik ve analiz sitelerini sizlere önerebiliriz. Bu tarz hisse senedi sitelerinde genel olarak günlük hisse al ve sat tahminleri, diğer yatırımcıların yorumları ve kağıdın nereye gideceğine dair bilgiler elde etmek mümkün.

Elbette yatırım yapmak için şahsi olarak bilgi birikim gerekmekte fakat yeni başlayanlar için bu tarz siteler paha biçilemez oluyor. Hisse senedi yatırımı yapmak için eğitim almış olsanız dahi gün içerisinde diğer yatırımcıların ne yönde işlemler yaptıkları konusunda bu tarz sitelerden bilgi alabilirsiniz.

Dilediğiniz Şirkete Ortak Olun
Dilediğiniz Şirkete Ortak Olun

Pay Senetlerine sahip olarak halka açık dilediğiniz şirkete ortak olup, şirket sermayedarı olabilirsiniz.

Hisse Senetlerinde Vade Sınırı Yoktur
Hisse Senetlerinde Vade Sınırı Yoktur

Hisse Senetlerini istediğiniz zaman alıp satabilir, vade süresini ihtiyacınızaa ve tercihinize göre belirleyebilirsiniz.

Yatırımlarınızda Çift Yönlü İşlem İmkanı
Yatırımlarınızda Çift Yönlü İşlem İmkanı

Hisse senedi işlemlerinde sadece yükselişe değil, açığa satış yaparak düşen piyasalarda da kazanç sağlayabilirsiniz.

Hisse Senetleri Organize Bir Piyasadır
Hisse Senetleri Organize Bir Piyasadır

Kural ve kanunlara göre düzenlenmiş, bağlı oldukları kurumlar ile resmi işleyiş esasına dayanan organize bir pazardır.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

Sizi dinliyoruz. Tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.
Soru ve görüşleriniz için 0212 213 08 00 numaralı telefondan ya da 0542 312 00 08 nolu WhatsApp hattından bize ulaşabilirsiniz.
Canlı Destek
ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü