Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi

Hisse Senedi Avantajları

Hisse senedi; sermaye şirketleri tarafından ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklardır. Hisse senetleri, sermaye ve anonim şirketleri tarafından çıkarılan ve belirli haklarla sorumluluklarını sahiplerine veren araçlardır. Borsada en çok işlem gören yatırım aracı olan hisse senetleri bu nedenle hem yatırımcılar hem de şirketler için oldukça önem arz etmektedir. Dünya çapında en çok tercih edilen yatırım aracı olan hisse senetleri ile piyasadaki avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Hisse Senedinin Avantajları Nelerdir?

 • Hisse senetleri likit bir piyasadır. Yani siz değerli yatırımcılarımız finansal varlıklarınızı en hızlı şekilde nakit paraya çevirebilirsiniz.
 • Hisse senetleri bir diğer deyişle mülkiyet biçimidir. Bu yüzden bir şirketin büyümesine büyük katılım gösterirler.
 • Hisse senedine sahip olmanız beraberinde özel haklara da sahip olmanızı getirir. Örneğin ortak olunan şirketin kar payına, oy hakkına, rüçhan hakkına, bilgi alma hakkına, şirket yönetimine katılma hakkına ve tasfiye bakiyesine katılma gibi değerli haklara sahip olabilirsiniz.
 • Alacağınız hisse senedinin adeti oranında ortak olduğunuz pay hakkı ile şirket sermayedarı olabilirsiniz. Aynı zamanda, yönetim kurulu toplantılarına katılabilir; söz sahibi
 • Hisse senetleri spot bir piyasadır. Bunun anlamı; siz değerli yatırımcıların istediğiniz zaman alıp, istediğiniz zaman piyasada satabildiğiniz bir finansal ürün olmasıdır.
 • Hisse senedi işlemlerinizde “açığa satış” avantajı ile ödünç piyasası sayesinde hisse senetleri açığa satıldıktan sonra hissenin düşüşe geçmesi size para kazandırabilir. Düşüş sonrasında yerine konan hisseler sizlere karlı işlem avantajı sunar.

Aynı zamanda hisse senetlerinin kazandırdığı pek çok hak bulunmaktadır bu hakları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Rüçhan hakkı; bedelli sermaye artırımı yapılması durumunda oluşacak olan yeni payları öncelikli olarak satın alma hakkı.
 • Oy kullanma hakkı; oy kullanma hakkı sayesinde şirket ile ilgili alınacak herhangi bir kararda oy kullanabilir.
 • Yönetime katılma hakkı; yönetime katılma hakkı şirket yöntemi ile ilgili söz hakkı tanır.
 • Bilgi edinme hakkı; şirkete dair her türlü bilgiden/gelişmeden haberdar olma hakkı tanır.
 • Kardan pay alma hakkı; temettüden her ortak kendi payını alır.
 • Tasfiyeden hisse oranında pay alma hakkı.

Hisse senetlerinin getirdiği sorumluluklara değinmek gerekirse; taahhütleri yerine getirme ve sözleşme şartlarına uymak önemli sorumluluklar arasında yerini alır. Hisse senetlerinin bulundurduğu hak ve sorumlulukların, borsada alınıp satılması sonucunda el değiştirmesi imkanlar dahilindedir.

2023/hisse-senedi-avantajlari
ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü