Görüntülü Hesap Aç Komisyon Tarifesi Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları

Hisse Senedi Avantajları

Hisse senedi; sermaye şirketleri tarafından ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklardır. Hisse senetleri, sermaye ve anonim şirketleri tarafından çıkarılan ve belirli haklarla sorumluluklarını sahiplerine veren araçlardır. Borsada en çok işlem gören yatırım aracı olan hisse senetleri bu nedenle hem yatırımcılar hem de şirketler için oldukça önem arz etmektedir. Dünya çapında en çok tercih edilen yatırım aracı olan hisse senetleri ile piyasadaki avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Hisse Senedinin Avantajları Nelerdir?

  • Hisse senetleri likit bir piyasadır. Yani siz değerli yatırımcılarımız finansal varlıklarınızı en hızlı şekilde nakit paraya çevirebilirsiniz.
  • Hisse senetleri bir diğer deyişle mülkiyet biçimidir. Bu yüzden bir şirketin büyümesine büyük katılım gösterirler.
  • Hisse senedine sahip olmanız beraberinde özel haklara da sahip olmanızı getirir. Örneğin ortak olunan şirketin kar payına, oy hakkına, rüçhan hakkına, bilgi alma hakkına, şirket yönetimine katılma hakkına ve tasfiye bakiyesine katılma gibi değerli haklara sahip olabilirsiniz.
  • Alacağınız hisse senedinin adeti oranında ortak olduğunuz pay hakkı ile şirket sermayedarı olabilirsiniz. Aynı zamanda, yönetim kurulu toplantılarına katılabilir; söz sahibi
  • Hisse senetleri spot bir piyasadır. Bunun anlamı; siz değerli yatırımcıların istediğiniz zaman alıp, istediğiniz zaman piyasada satabildiğiniz bir finansal ürün olmasıdır.
  • Hisse senedi işlemlerinizde “açığa satış” avantajı ile ödünç piyasası sayesinde hisse senetleri açığa satıldıktan sonra hissenin düşüşe geçmesi size para kazandırabilir. Düşüş sonrasında yerine konan hisseler sizlere karlı işlem avantajı sunar.

Hisse Senedi Nasıl Alınır

Hisse senedini almak veya satmak oldukça kolay bir işlemdir. Hisse senedi yatırımı yapmak isteyen kişi bizzat borsadan bir hisse senedi satın alamaz. SPK tarafından yetki belgesine sahip ve borsadan “Borsa Üyelik Belgesi” almış olan Alnus Yatırım gibi aracı kurumlar aracılığı ile bir yatırımcı borsadan hisse senedi satın alabilir. Bu işlem süreç aşamalarını şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Öncelikle Sözleşme ve Risk Bildirim Formunu imzalamalısınız. Bu sözleşme ve formu imzaladığınızda Alnus Yatırım’da hesap açılış işleminiz tamamlanır.
  • Hesap açma işlemini tamamladıktan sonra hisse senedi alım-satımına başlayabilmeniz için yapmanız gereken tek şey; hesabınıza para yatırmaktır. Yani satın almak istediğiniz hisse senedi fiyatının toplamı ve ödemeniz gereken komisyon tutarına karşılık gelen miktarı yatırım hesabınızda mutlaka bulundurmalısınız.
  • Sonrasında Alnus Yatırım internet sitesi üzerinden yatırım hesabınıza giriş yaparak, borsada işlem gören ve satın almak istediğiniz hisse senedini alabilirsiniz.
  • Son olarak; satın aldığınız hisse senedi fiyatı, satmak üzere aldığınız hedef fiyata ulaştığında yatırım hesabınıza giriş yaparak ilgili hisse senedini satabilirsiniz. Satım işleminin sonrasında elde ettiğiniz kazanç kârı, yatırım hesabı bakiyenize maksimum iki iş günü içerisinde yansıyacaktır. Unutmayın; hisse senedini nasıl aldıysanız, aynı şekilde de satmalısınız.
   
ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Sizi Arayalım
Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun sizi arayalım.

Finansal Terimler Sözlüğü