Görüntülü Hesap Aç Komisyon Tarifesi Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları

Hisse senedi

Hisse senedi herhangi bir şirketin anaparasının eşdeğer parçasıdır. Aynı zamanda bir ortaklığı veya mülkiyeti temsil eder. Hisse senetleri kıymetli evraklardır ve sermaye şirketleri tarafından, pay ve ortaklıklarını tespit etmek amacıyla kullanılır. Bu hisse senetlerini ihraç etmek için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’dan izin almak zorunlu kılınmıştır. Alnus Yatırım, SPK lisansına sahip olup; özel kanunla kurulmuş kurumlar arasında yerini almaktadır.


Konu hisse senedi olunca borsada ilk kez alım-satım yapacak herkesin aklında aynı soru vardır; hisse senedi nasıl alınır? ”. Bilinenin aksine bir hisse senedi satın almanız ya da satmanız zor bir işlem değildir. Alnus Yatırım sayesinde hisse senedi işlemleriniz çok daha kolay ilerler. Kısaca süreci anlatmak gerekirse; yatırım hesabı açmanız, sonrasında bu yatırım hesabınıza para yatırmanız; ardından almak istediğiniz hisse senedi için alım emri vermeniz yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra hisse senetleri üzerinde şirkete ait bazı hususların bulunması şarttır. Bu hususlar şu şekildedir;

 • Şirket unvanı,
 • Tescil tarihi ve ticaret sicil numarası,
 • Esas Sermaye,
 • Hisse senedinin türü,
 • Hisse senedinin değeri,
 • İki yetkilinin imzası olmalıdır.

Aynı zamanda hisse senetlerinin kazandırdığı pek çok hak bulunmaktadır bu hakları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Rüçhan hakkı; bedelli sermaye artırımı yapılması durumunda oluşacak olan yeni payları öncelikli olarak satın alma hakkı.
 • Oy kullanma hakkı; oy kullanma hakkı sayesinde şirket ile ilgili alınacak herhangi bir kararda oy kullanabilir.
 • Yönetime katılma hakkı; yönetime katılma hakkı şirket yöntemi ile ilgili söz hakkı tanır.
 • Bilgi edinme hakkı; şirkete dair her türlü bilgiden/gelişmeden haberdar olma hakkı tanır.
 • Kardan pay alma hakkı; temettüden her ortak kendi payını alır.
 • Tasfiyeden hisse oranında pay alma hakkı.

Hisse senetlerinin getirdiği sorumluluklara değinmek gerekirse; taahhütleri yerine getirme ve sözleşme şartlarına uymak önemli sorumluluklar arasında yerini alır. Hisse senetlerinin bulundurduğu hak ve sorumlulukların, borsada alınıp satılması sonucunda el değiştirmesi imkanlar dahilindedir.


2022/aralik-guncelleme/hisse-senedi

Hisse Senetleri ile Borsa İstanbul'da Yatırım Yapın!

Dünya çapında faaliyetleri her geçen gün artırılan Borsa İstanbul, ülkemizin borsa işlemlerinin yapıldığı kurumdur. Her geçen gün faaliyetleri arttığı gibi aynı zamanda da geliştirilen Borsa İstanbul, birikimlerini veya yatırımlarını hisse senetleri ile birlikte değerlendirmek isteyen yatırımcılara oldukça iyi avantajlar sunmaktadır. Sadece internet üzerinden yapacağınız işlemlerle, Borsa İstanbul’dan hisse senedi alıp/ satabilirsiniz. Bunun için Borsa İstanbul ile anlaşmalı olan kurumumuzun üyesi olmanız yeterli olacaktır.

Hisse senetleri fiyatlarında olası değişikliklerin öngörülebilmesiyle kazanç sağlanır. Yani şöyle ki; bir X hisse senedinin size para kazandırması için yaptığınız analizler ve piyasa araştırması sonucunda yükseleceğini düşünmeniz ile gerçekleşir. Örneğin hisse senedinin yükseleceğini öngörürsünüz ve portföyünüze eklersiniz. Sonrasında beklentileriniz ile paralel değer kazanıldığı zaman, satarsınız ve alım – satım fiyat farkından kar etmiş olursunuz. İşte tam olarak Borsa İstanbul üzerinden de hisse senedi işlemleri bu mantıkla ilerlemektedir. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinden hangisi/ hangileriyle işlem yapacaksanız, portföyünüze eklemek için izleme süreniz olur.

Alnus Yatırım sayesinde Borsa İstanbul’a iletilen emriniz gerekli koşulların sağlanmasıyla birlikte gerçekleşir ve yatırım hesabınızda bu durumu gözleyebilirsiniz. Sonrasında beklentileriniz gerçekleşip hisse senedi değer kazandıktan sonra satış işleminiz için emir verirsiniz. Alnus Yatırım bu emri borsaya iletir ve emirlerin karşılaşmasıyla birlikte işleminiz gerçekleştirmiş olur.

hisse-senedi-3

Dilediğiniz Şirkete Ortak Olun

Borsaya halka arz olmuş şirketlerin hisse senetlerini alarak onlara ortak olabilirsiniz. Şirketler sermayelerinin belirli kısımlarını halka arz ederek borsada işlem görmesini sağlarlar. Sektörel ve piyasa içerisindeki gelişmeler ile birlikte hisse senedi fiyatlarında düşüş ve yükselişler görülmektedir. Hisse senedini aldığınız şirketin piyasa değerinin artması ile sizler de bu olumlu ilerleyişten kar sağlayabilirsiniz. Böylelikle dilediğiniz şirketin hisse senedine yatırım yaparak ona ortak olabilirsiniz!

En Çok İşlem Gören Hisse Senetleri

Hisse senedi fiyatları, her an değişiklik gösterebilir. Aslına bakarsanız bu değişiklikler borsadan kazanç elde etmenin temel yapı taşını oluşturur. Bir hisse senedinin alım kararı, uzun süreli tahminler sonucunda gerçekleştirilmesi gerekir. Bu şekilde daha sağlıklı bir yatırım deneyimi yaşanır. “En çok işlem gören hisse senetleri hangileridir?” sorusuna gelecek olursak, hisse senetleri her an değişebildiği için değişime sebep olan unsurları incelememiz gerekmektedir.

Hisse Senedi Fiyatlarının Değişmesine Sebep Olan Unsurlar

 • Fiyatların belirlenmesindeki en temel unsur arz-taleptir. Hisse senedi fiyatlarını da alıcı ve satıcılar belirler.
 • Hisse senedi fiyatları çoğunlukla ekonomik gelişmelerinden etkilenir. Olumlu ekonomik gelişmeler olumlu, olumsuz gelişmeler ise olumsuz etki yaratır.
 • Şirketin; finansal yapısı gibi şirket verileri oldukça önem arz eden bir konudur. Hatta iyi bir takip gerektirir. Çünkü şirket verileri de fiyatların değişmesine sebep olur.
 • Sahip olduğunuz kağıda ait şirketin hangi sektörde faaliyet gösterdiği de önemlidir. Sektör içi olumlu ve olumsuz gelişmeler fiyatları etkileyebilir.
 • Genel olarak baktığımızda ise ülke içinde olan siyasi gelişmeler, küresel olaylar, savaşlar, terör tehdidi, doğal afetler gibi unsurlarda hisse fiyatlarını etkileyebilir.
hisse-senedi-4

Türkiye’de Hisse Senedi Yatırımı

Türkiye’de hisse yatırımı 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) açılması ile başlamıştır. Başlangıçta Türkiye’nin önde gelen köklü şirketleri borsaya kote olarak bu sisteme dahil olmuşlardır. Kısaca tarihçesine değinecek olursak; İMKB’de ilk dönem tahta sistemi örnek alındı. Bu sistemle yabancılara 1989 yılında yatırım imkanı getirildi. Sonrasında 1993'te İMKB’de bilgisayarlı alım-satım işlemleri başladı. 1994'te seans sayısı 2'ye çıktı. Bu döneme geri döndüğümüzde hafızalardan silinmeyen bir durum vardır ki; krizle 17 aracı kurumun batması.

1995'e gelindiğinde ise İMKB İstinye'deki binasına taşındı. 1997 yılı başında 100 bine yaklaşan borsada keskin bir adım atıldı ve endekslerden 2 sıfır atıldı. 2001'de borsa tarihinde yeni bir devrime tanık oldu ve uzaktan erişim başladı. Yani başlangıçta manuel bir sistem ile ilerleyen yatırım süreçleri zaman içerisinde teknolojinin gelişimi ile yerini dijital platformlara bıraktı. Bu dijital platformlar sayesinde para kazanmak için alternatif yollar çoğaldı ve internet sayesinde de her geçen gün gelişim kaydedildi. Hisse senedinde ise bu alternatif yollar arasında hem güvenli hem yasal hem de kazançlı olan yatırım aracı olarak görülmeye başlandı.


Hisse Senetlerinde Vade Sınırı Yoktur

Yatırımcılarımızın büyük çoğunluğunun hisse senetleriyle yatırım yapmak istemelerinin en büyük sebebi, para kazanma oranının fazla olması ve her türden yatırımcının isteklerine ayak uyduran özelliklere sahip olmasıdır. Çünkü hisse senetlerinde vade sınırı yoktur. Yani hem kısa vadeli hem de uzun vadeli yatırımlar için uygun bir hisse senedi bulmanız oldukça mümkündür. Nitekim bunlardan oluşturulacak portföyler sayesinde de güvenli bir kazanç elde edilebilir.

Hisse senetleri diğer yatırım araçlarından ayrışır. Örneğin tahvil ve hisse senedinin arasındaki en büyük fark tahvilde vade bulunurken, hisse senetlerinde vade sınırı bulunmaz. Alnus Yatırım ile hisse senetlerini istediğiniz zaman alıp satabilir, vade süresini ihtiyacınıza ve tercihinize göre belirleyebilirsiniz.

Tasarruflarınızı Türkiye’nin gelişen ekonomisi ile Borsa İstanbul’da Pay Senetlerine ortak olarak değerlendirin! 

Dilediğiniz Şirkete Ortak Olun
Dilediğiniz Şirkete Ortak Olun

Pay Senetlerine sahip olarak halka açık dilediğiniz şirkete ortak olup, şirket sermayedarı olabilirsiniz.

Hisse Senetlerinde Vade Sınırı Yoktur
Hisse Senetlerinde Vade Sınırı Yoktur

Hisse Senetlerini istediğiniz zaman alıp satabilir, vade süresini ihtiyacınızaa ve tercihinize göre belirleyebilirsiniz.

Yatırımlarınızda Çift Yönlü İşlem İmkanı
Yatırımlarınızda Çift Yönlü İşlem İmkanı

Hisse senedi işlemlerinde sadece yükselişe değil, açığa satış yaparak düşen piyasalarda da kazanç sağlayabilirsiniz.

Hisse Senetleri Organize Bir Piyasadır
Hisse Senetleri Organize Bir Piyasadır

Kural ve kanunlara göre düzenlenmiş, bağlı oldukları kurumlar ile resmi işleyiş esasına dayanan organize bir pazardır.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

Sizi dinliyoruz. Tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.
Soru ve görüşleriniz için 0212 213 08 00 numaralı telefondan ya da 0542 312 00 08 nolu WhatsApp hattından bize ulaşabilirsiniz.
Canlı Destek
ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Sizi Arayalım
Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun sizi arayalım.

Finansal Terimler Sözlüğü