Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Borsa Nedir? Nasıl Çalışır?

Borsa nedir, nasıl çalışır, hangi araçlar kullanılır, borsa yatırımı yapmaya nereden başlanır, borsada işlem nasıl yapılır? Alnus Yatırım olarak bugün sizleri “Borsa Nedir?” ve “Nasıl İşler?” hakkında bilgilendireceğiz.

Borsa Nedir? Hangi Araçlar Kullanılır?

Tek kelime ile ve herkesin bildiği bir biçimde açıklamak istersek borsa, bir pazardır. Nasıl bir pazardır? Yine herkesin bildiği şekli ile bir semt pazarı gibi düşünebiliriz. Farklı ürünlerin satıldığı, belirli saatler arasında açık kalacak biçimde organize olmuş ve daha kurumsal bir yapıda ortaya çıkan Pazar sistemini, finansal açıdan yaklaştığımızda, borsa olarak adlandırıyoruz. Elektronik olarak işleyen borsa sistemi, belirli bir varlık türü üzerinden talep eden herkese eşit, düzenli ve verimli ticaret, başka bir ifade ile alım satım yapabilme fırsatı tanır. 


Borsada İşlem Nasıl Yapılır?

Hisse kağıdı,  bir şirketin taşınabilir duruma gelmesi halidir. Örneğin bir şirket kendini yüz ayrı parçaya böler ve her bir parçaya yüzde birlik hisse senedi olarak adlandırılır ve bu bir taşınır halde, yazılı bir kağıt olarak alıcıya sunulur. Alıcıların en yüksek, satıcıların ise en düşük fiyatı belirlediği borsada alım satım işlemleri aracı bir firma kanalı ile gerçekleştirilir. Hisse senedi almak için kurum ya da birey olmak fark etmeyeceği gibi, işlemler günlük veya orta/uzun vadeli de yapılabilir.

Belirlenmiş hisse fiyatları ile yine belirlenmiş saatler arasında açık kalan borsada işlemler açık artırma mantığı ile ilerler. Alıcı, en düşük seviyeden alım yapmak istediğinden bir fiyat teklifi ile gelir, satıcı da en yüksek fiyattan satmak istediği için en iyi satış teklifini pazara sunar. Alıcı ve satıcı arasındaki bu fiyat müzakereleri, aracılık eden firmalarla gerçekleşir ve firmalar da bu işten ücret alırlar. Bu nedenle borsa açılışından kapanışa kadar hisse kağıdı fiyatlarında iniş ve çıkışlar görülebilmektedir.

finansal-terimler/borsa-nedir

Borsa Kaç Çeşittir?

Daha çok hisse senedi alım satımı ile bildiğimiz, sermaye piyasaları ile alıcıların aracı firmalar tarafından buluştuğu bu tür borsa, menkul kıymetler borsasıdır. 

Belirli bir miktardaki menkul kıymetin, değerli madenin, emtia veya dövizin belirlenmiş ileri bir tarihte ödenmesi koşulu ile sözleşme yapılması ile bu sözleşmelerin alım satım yolu ile el değiştirmesi işlemlerinin yapıldığı borsa türü, vadeli işlemler borsası adını almaktadır.

Taze meyve sebze, canlı hayvan, pamuk, kereste ve benzeri ürünlerin işlem gördüğü borsa tipi, emtia borsası başka bir deyişle ticaret borsası olarak tanımlanmaktadır.

Herkes tarafından güvenilir ve uzun vadeli yatırım aracı olarak görülen altın, gümüş elmas gibi madenler üzerinden işlem yapan borsa türü kıymetli madenler borsasıdır. Bu borsa türlerine KOBİ borsası ile döviz borsası da eklendiğinde başlıca altı borsa türünden söz etmek mümkündür.

Ülkemizde Aralık 1985’te menkul değerlerin işlem görmesi amacıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) kurulmuştur. 2013 itibariyle İstanbul Altın Borsası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası da bu yapıya dahil edilerek Borsa İstanbul olarak anılmakta ve işlemler yürütülmeye devam edilmektedir.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü