Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı
bilanco-nedir.jpeg

Bilanço Nedir?

Şirketlerin halk arz edilmesi arttıkça yatırım yapmak isteyen kişiler bilanço nedir, bilanço örneği ve bilanço nasıl yorumlanır konularını merak etmeye başladı. Borsa’ya yatırım yapıp hisse senedi almaya başlayan yatırımcıların zaman içinde artması, bilançoyu muhasebecilerin alanı olmaktan çıkarmıştır. Bilanço; Bir şirketin belli bir tarihte alacak ve borçları ile sahip olduğu tüm mal varlıklarını gösteren tabloya denir. Şirketlerin hazırladığı bilançolar sadece yatırım yapacaklar için değil, şirket hissedarları açısından da önemlidir. Şirketin mali durumu ve sahip olduğu kaynakları sürekli olarak takip edebilmelerine imkan sağlar.

Bilanço, Borsa’da işlem yapan yatırımcılar için oldukça önemlidir. Yatırım yapmak istedikleri şirketin bilançosunu inceleyerek hisse senetleri kazandırıp kazandırmayacağı konusunda bilgi sahibi olur. Görmediğiniz ve merkezinin nerede bile olduğunu bilmediğiniz bir şirkete yatırım yapmak oldukça risklidir. Yatırım konusunda fazlaca bilginiz yoksa ve sahip olduğunuz varlıkları yatırım için kullanmayı düşünüyorsanız Alnus yatırım gibi güvenilir yatırım danışmanlığı şirketlerinden de hizmet alabilirsiniz. Yatırım yapacağınız miktar yüklü ise şirketlerin bilançosunu okuyup yorumlama ve Borsa’nın eğilimini bilmeniz gerekir. Bu konuda yeterli bilgi ve birikiminiz yoksa kazanmak yerine kaybetme riski ile karşılaşabilirsiniz. Bilançoya dair terimleri bilmiyorsanız, hangi hisse senetlerinin kazanç hangilerinin ise zarar getireceğini kestiremeyebilirsiniz.    

Bilanço Nasıl Yorumlanır?

Şirketlerin mal varlıkları ve finansal kaynakları vardır. Aktifler (varlıklar) ve Pasifleri olan şirketlerin finansal sağlığını da bunların durumu belirler. Şirket varlıkları da denilen aktifleri, borçlar ve özkaynaklar oluşturur. Şirketin sahip olduğu mal varlığının ne kadarının şirketin öz sermayesi ile ne kadarının da şirketin borcu ile elde edildiği bilinirse şirketin potansiyelini görebiliriz.

Bilanço değişken bir durumdur. Belli an ve tarih itibari ile şirket borçları ve alacakları ile sürekli değişir. Bazen şirket öz sermaye artırımına gider, öz sermaye artırımı da şirketin bilançosunu değiştirecektir. Bazen sermaye artırımı borçlanma ile yapılabilir.

Şirketlerin likidite, kar ve verimlilik durumları konusunda bilgi sahibi olmak için de bilançoyu yorumlayabilmek gerekir. Bilanço sadece yatırım için değil, şirketin nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda da önemlidir.

Bilançoda Likidite

Likidite oranları, bir şirketin finansal olarak ne kadar iyi ya da kötü olduğunu gösterir. Bilançoya baktığınız zaman likidite oranları belli olur. Şirketlerin kısa vadeli yükümlülüklerini karşılayıp karşılayamadığına bakmak için şirketin likidite oranlarına bakmak gerekir. Likidite oranlarına sadece bakmak yeterli olmayacağından sektör ortalamalarını da dikkate almak önemlidir.

Bilançoda Verimlilik

Şirketin varlıkların verimli kullanılıp kullanılmadığını anlamak için şirketin faaliyet oranlarına bakmak gerekir. Bilançoda verimlilik esasını incelemek için ise gelir tablosunu dikkatlice inceleyip ona göre yorumlama yapılır. Şirketlerin var olan kaynaklarını akıllıca kullanıp nakite dönüştürülebilmesi verimliliğini gösterir. Üretim yapmadan ya da mal almadan şirketler para kazanamaz. Satışlarını artırıp maliyetlerini azaltırsa şirket kazanç sağlamış olur. 

Bilançoda Karlılık

Bilanço yer alan kalemler, alt kalemleri ile analiz edilmelidir. Bazı şirketlerin mal alımı her ne kadar borçlanarak yapılsa da bazen bu durum o şirket için nakit alıma göre daha avantajlı olabilir.

Bazı durumlarda şirket deposunda bulunan mallar her ne kadar gelir kabul edilse de bu malların bozulması ya da modasının geçmesi tehlikesi ile kıyaslandığında aslında mal stokunun olması pek de kar sağlamaz. Aksine indirimli satış olacağından bu duruma kardan zarar etmek olarak bile bakılabilir. Yani bir şirketin bilançosunu her yönü ile araştırıp, şirketin faaliyet gösterdiği sektör ile birlikte değerlendirmek gerekir. Şirketin faaliyet alanı, bilançosu, potansiyeli, aktif ve pasif mal varlıkları göz önünde bulundurulup ona göre kar ya da zarar konusunda kanaate sahip olunabilir.   

Alnus Yatırım Farkı İle Kazançlı Yatırımlar Yapabilirsiniz

Borsa’da yaptığınız yatırımlardan kazanç sağlamak için aşağıda yer alan adımları doğru bir şekilde yapmanız gerekir.

  • Borsa’da kazanç sağlayan hamleleri değerlendirmek
  • Şirketlerin bilançosunu iyi bir şekilde yorumlayabilmek
  • Şirketlerin verimliliğini hesaplamak
  • Bilançoda likidite oranlarını yorumlayabilmek
  • Şirketin, bilançoda yer alan kalemlerini doğru bir şekilde analiz etmek
  • Şirketlerin mal stok durumları dışında diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak

Sayılan tüm bu aşamaları doğru bir şekilde yapabilmek için yatırım alanında uzman bir firma ile çalışmanız gerekir. Adımları doğru şekilde yaptığınız sürece Borsa’da kazanç sağlayabilirsiniz. Alnus Yatırım birikimlerinizi kazanca dönüştürüp yatırımlarınızı değerlendirir.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü