Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Marjinal Fayda Nedir?

Marjinal fayda özellikle akademi alanında bulunan iktisat dersinde çokça değinilen ve önemli bir yer edinen bir terimdir. Terimsel anlamına bakıldığında herhangi bir malın fiyatının bir birim artması sonrası malın toplam faydasında yarattığı değişikliğe marjinal fayda denmektedir. Marjinal fayda kendi içerisinde azalan marjinal fayda kanununa sahiptir. Bu kanun aracılığıyla marjinal artış sonrası fayda önce sıfıra iner, sıfıra indikten sonra azalarak iniş seyrine devam eder. Bu tablo sonrası talep eğrisi negatif bir görünüm kazanır.

Marjinal faydanın ölçülebileceğini savunan klasik iktisatçı Marshall ölçüm için fiyatın baz alınması gerektiği savunmaktadır. Tüketici kendisine en çok fayda sağlayacak ürüne yatırım yapar.


2020/marjinal-fayda

Marjinal Fayda Negatif

Marjinal fayda negatif eğilimi iktisat değerlendirmesi sonra sürekli olarak negatif olduğu görülmüştür. Yani daha basit anlatımıyla tüketim miktarının aralıksız artması ile tüketicinin ihtiyacı da azalır bu doğrultuda marjinal faydanın da azaldığı görülmüştür. Marjinal fayda negatif değere doğru yol alırken önce sıfır noktasına ulaşır. Marjinal faydanın sıfır noktasına ulaşması demek toplam fayda oranının maksimumu seviyede olduğu anlamına gelir. Maksimum seviyeden sonra eğri aşağı doğru bir yol alır. Aşağı doğru yol alan eğri sonunda negatif değere gelir. Bu durum azalan marjinal fayda yasası olarak iktisatta yer edinmektedir.

Marjinal Fayda hesaplama

Marjinal fayda hesaplama yöntemleri genellikle üç şekilde yapılır:

  • Grafik üzerinden yapılan hesaplamalar sayesinde maksimum nokta bulunarak grafiğin gösterdiği değerler üzerinden hesaplamalar yapılır. Hesaplamaları yapabilmek için grafik üzerinden miktar değişimi ve toplam fayda değişim görünmelidir.
  • Formül üzerinden yapılan yöntemde ise toplam fayda değişimi/miktar değişimi şeklimdedir. Yapılan bu hesaplamalar sonrası çıkan değerler çerçevesinde grafik çizimi yapılır.

Toplam fayda fonksiyonunu türevi alınarak marjinal fayda hesaplanmaktadır.

Yukarıda sıralanan marjinal fayda hesaplamalarından akademi alanında en çok 2. yol tercih edilmektedir. 1. yol genellikle daha zor ve karışık olduğu için tercih edilme oranı azken 3. yolda üst düzey matematik bilgisi gerektirdiğinden herkesin yapabileceği kolaylıkta değildir.

Marjinal Fayda Eğilimi

Marjinal fayda eğilimi grafik üzerinde gösterilirken önce grafik yükselir, durgunlaşmaya başlar ve azalmaya başlar bu marjinal fayda eğilimidir.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü