Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı
2023/fiyat-kazanc-orani.jpeg

Fiyat Kazanç (F/K) Oranı Nedir?

Hisse senedi fiyat kazanç oranı borsa yatırımcılarının hisse senedi alımında göz önünde bulundurduğu kriterlerden biridir. Ülkemizde borsa yatırımı konusunda bilinçlenmek isteyen yatırımcıların sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle hisse senetlerinin değer karşılaştırmasında en önemli unsurlardan biri olan fiyat / kazanç oranı gündemde yer alıyor. Bir şeyi satın almadan önce fiyatına bakmak en önemli unsur olduğu için yatırım dünyasında da F/K oranı önem taşımaktadır. Yatırım kararı vermeden önce dikkat edilen fiyat kazanç oranı hakkında bilinmesi gereken detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Fiyat Kazanç Oranı Neyi Gösterir?

Fiyat kazanç oranı tanımı gereği hisse senedi piyasasında değerlendirme yaparken en popüler kriterlerden biridir. Kısaca F/K oranı olarak bahsedilen bu kriter bir hissenin güncel fiyatının şirketin karına olan oranı demektir. Fiyat kazanç oranı, hisse fiyatını şirketin performansıyla karşılaştırmaya yardımcı olduğu için çok faydalıdır. Esasında şirketin F/K değeri, yatırımcıların bu şirketin 1 dolarlık karını satın almak için ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini gösterir.

FK oranı sayesinde şirketin finansal performansı yani satışlarından ne kadar kar elde ettiği hakkında yorumlama yapılabilir. Bir örnekle açıklamak gerekirse A şirketinin F/K değeri 73.87 olurken B şirketinin F/K değeri 17.27 olarak hesaplanıyorsa;

  • Yatırımcılar A şirketinin 1 dolarlık karını satın almak için 73,87 dolar ödemelidir.
  • Yatırımcılar B şirketinin 1 dolarlık karı için 17.27 dolar ödemeye razıdır.

Görüldüğü üzere Borsa İstanbul başta olmak üzere yerli ve yabancı borsalarda hisse senedi seçiminde F/K oranına bakılarak karar verilebilir. Bu kıyaslama sayesinde aynı sektörde ve benzer iş yapan şirketlerden hangisinin hisse senedinin daha ucuz olduğu anlaşılabilir. Fiyat kazanç oranı ile farklı sektörlerde hizmet veren firmaların hisse senetleri de karşılaştırılabilir.

F/K Oranı Nasıl Hesaplanır?

Fiyat kazanç oranı hesaplama yaparak bir şirketin hisse senedinin değerinin altında mı yoksa üstünde mi fiyatlandığını anlamak mümkündür. Bu yüzden hisse senedi yatırımı tavsiye eden usta analistler F/K oranını sık sık kullanır. Her ne kadar istisnalar olsa da yatırımcılara göre yüksek F/K oranı demek o şirketin hisse senedinin hak ettiğinden daha fazla değerlendiği anlamına gelir. Fiyat kazanç oranı hesaplamasında sadece 2 bilgi kullanır. Bunlar:

  • Şirketin son 4 çeyrekte elde ettiği hisse başına kar
  • Şirket hisselerinin kar güncel fiyatı

F/K oranını bulmak için hesaplama formülü şöyledir: Hisse fiyatı / hisse başına kar = F/K oranı. Çok basit bir şekilde hesaplanan fiyat kazanç oranına dikkat edilmediğinde zaten hali hazırda değerlenmiş bir hisse senedine yatırım yapma riskiyle karşılaşılma ihtimali vardır. Ancak hisse senedi piyasasında şirketin değerine göre daha ucuz kalmış hisse senedi arayan yatırımcılar F/K oranına bakarak doğru yatırımı yapabilir.

F/K Oranı Örnek Hesaplama

Şirketin F/K oranı hesaplaması için örnek vermek gerekirse bir şirketin hisse senedinin 100 TL’den işlem gördüğünü düşünelim. Aynı şirket yıllık kazançta hisse başına 4 TL üretiyorsa 100 / 4 işleminden fiyat kazanç oranı 24 çıkacaktır. Bununla birlikte hissenin fiyatı her an değişebileceği göz önünde bulundurarak F/K oranının da değişebileceği unutulmamalıdır. Bu durumda hem hisse fiyatı hem de şirketin çeyreklik karı değişir. Bu yüzden hisse senedi seçiminde F/K oranı her zaman sabit bir değeri göstermez.

Fiyat Kazanç Oranına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Fiyat kazanç oranı faktörleri arasında hisse fiyatı ve çeyreklik karı önem taşır. Yatırımcılara göre yüksek F/K oranı, o şirketin hisselerinin hak ettiğinden daha pahalı olduğunu gösterir. Bunun aksine F/K oranının düşük çıkması şirketin hak ettiğinden daha ucuz olduğu algısına işaret eder. Bu yüzden analistler yatırımcılar için sundukları raporlarda F/K oranı düşük olan şirket hisselerine “Değer hisseleri” adını verir.

Bilindiği üzere borsa beklentiler ve gelecek tahminlerine göre şekillenen bir piyasadır. Bu yüzden F/K oranı ileriye dönük hesaplamalarda kullanılabilir. Yani 4 çeyrekte elde etmesi muhtemel karı denkleme kattığımızda şirket hisselerinin gelecekteki F/K oranı hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Kazancı olmayan veya sürekli para kaybeden şirketlerde formüle yazılacak bir veri olmadığı için F/K oranı bulunamaz.

Fiyat kazanç oranına etki eden faktörlere göre bazı hisselerde negatif F/K oranı ortaya çıkabilir. Eksi değerdeki F/K oranı şirketin hisse başına zarar ettiği anlamı taşır. Fakat buna rağmen o şirketin hisse fiyatında yükseliş varsa, o şirketin gelecek dönemdeki kazançlarına dair piyasasının olumlu beklentiler taşıdığı görülebilir. Borsa yatırımcısı için kritik önem taşıyan fiyat kazanç oranı hisse analizlerinde sık sık kullanılır.

2023/borsa-fk-degeri.jpeg

Borsada Hisse Analizinde F/K Oranı Neden Önemlidir?

Hisse analizinde F/K oranının önemi yatırımcıların hisse senedi seçiminde ortaya çıkar. Yatırımcılar fiyat kazanç oranı kriterine dikkat ederek bir şirketin hisse fiyatı ile hisse başına düşen karını karşılaştırabilir. Bu sayede şirketin elde ettiği karına oranla fiyatın olması gerekenden fazla değerlenip değerlenmediği görülebilir.

Bir başka deyişle F/K oranı hisse fiyatının ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu gösteren önemli bir kriterdir. Yatırımcılar nezdinde yüksek bir F/K değeri hissenin pahalı olduğunu, düşük F/K değeri de hissenin ucuz olduğunu gösterir. Bir şirketin hisse senedinde F/K değerine bakarak gelecek fiyatlaması hakkında öngörüde bulunmak mümkündür.

Borsada F/K Değerine Göre Şirketler Nasıl Karşılaştırılır?

Hissenin F/K değerine göre karşılaştırılması doğru yatırımlar yaparak borsadan para kazanmanıza yardımcı olabilir. Fiyat kazanç oranı iki veya daha fazla şirket hisselerinin karşılaştırılmasında önemli bir kriterdir. Bir şirketin hisse fiyatı tek başına şirketin genel değerini okumaya yardımcı olmaz. Bu nedenle hisse fiyatı yerine hissenin F/K değerini göz önünde bulundurmak daha doğru olacaktır.

X şirketi hisse başına 15 TL kazanç açıklarken F/K oranı 8 olsun. Y şirketi ise 25 TL’lik kazanç ve F/K oranı 10 diyelim. Bu kıyaslamada X şirketinin hisseleri Y şirketinin hisselerine oranla yatırımcılara göre daha ucuz kabul edilir. Ancak şirketleri rastgele kıyaslamak yerine her sektörün farklı hesaplanan F/K ortalamasına göre karşılaştırmak daha doğrudur.

F/K Oranı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fiyat kazanç oranı tanımı gereği sadece hisse senedinin ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu anlamak için kullanılmaz. Bu oran aynı zamanda temettü gibi sabit veya değişken getirilerin yapılan yatırımı kaç senede amorti edeceğini gösterir. Fiyat kazanç oranı sayesinde bir yatırımcının temettü veren bir şirkete yatırdığı paranın tamamını ne kadar sürede geri alacağı hesaplanabilir.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü