Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Doji Nedir?

Finans alanında birçok önemli terimler bulunmaktadır. Bunlara aşina olmak, bilmek ve öğrenmek doğrultusunda finans piyasalarına da daha hâkim olmak mümkündür. Bu terimlerden biri de doji terimidir. Teknik analiz içerisinde finansal olarak işlem yapılan varlıkların, mum grafiği olarak adlandırılan grafiklerde yaygın olarak görülen modellerden biridir. Açılış ve kapanış fiyatlarının eşit olduğu, uzunluk olarak da küçük bir ticaret aralığı olduğunu gösteren bir finansal terimdir. Açılışın ve kapanışın fiyatlarının benzer olduğu ya da aynı olduğuna dair mum çubuk olarak da kısaca tanımlanabilir olan doji, kararsız piyasaları gösteren bir durum karşısında bizlere gösteren terimdir. Şemsiye şeklinde olursa doji, bunun adına "yusufçuk ayı" denir. Ters şemsiye şeklinde bir doji halini alırsa, bu durumda bu şekle "mezar taşı ayı" olarak adlandırma yapılır.  Bu formasyonlar için doji türünün bağımsız olarak "doji yıldız ayı" olarak adlandırıldığını da söylemek mümkündür. Genel olarak eğer yükseliş trendine geçerse, bu durumda ortaya çıkan ve beyaz bir yükseliş mumunu izleyen bir doji olarak tanımlanır.

Doji Ne Zaman Oluşur?

Eğer kapanış vakti geldiğinde, kapanışın açılışa yakın olması gibi bir durum olursa, doji oluşur. Bu durumda da beyaz mumdan sonra direkt olarak doji yukarı yönde boşluk yaratarak ilerlemektedir. Bu durumda da karşımıza çıkan şey, trend dönüşleri habercisi demek mümkündür. Tabi ki bu bilgi, bazı zamanlarda doğru çıkmayabilir. Fakat bize verilmek istenen bilgi, doji yukarı yönde boşluk bırakarak ilerlediğinde trend dönüşü habercisi olarak söylenebilir. Doji bir tür formasyon olarak tanımlanır. Bu durumda da formasyonların herhangi bir tahmininde de hiçbir zaman %100 emin olmak mümkün değildir. Eğer formasyon ile ilgili bir tahmininiz varsa, burada devreye girecek şeylerden biri de stoploss olacaktır. Eğer formasyon ile ilgili tahminleriniz varsa, buna karşı olarak her ihtimali düşünerek, doğru çıkmama durumlarını bilip bu durumda Stoploss yani "zararı durdur noktası" belirlemelisiniz. Bu konuda ne kadar iyi bir zarar durdur noktası belirlerseniz, olası bir doğru tahmin bulamama durumunda da zararı durdurmak için iyi bir noktada büyük zarardan kendinizi de korumuş olursunuz. Aynı sürece dahil etmek adına, Take Profit olarak tanımlanan "Kar Al" seviyesinde de bir pozisyon belirleyebilirsiniz. Yapılan doğru bir hamle sayesinde de, stratejilerinize uygun şekilde kar seviyesine ulaştığınızda en iyi şekilde doğru hamle olarak belirlenen Take Profit ile kar elde eder ve çekilirsiniz. Finans piyasasında ayı ve boğaların piyasada bulunmasıyla beraber baskısının dengelenmesi noktasında, doji yıldız bizlere bu dengelemeyi gösteren en önemli faktördür. Bu nedenle ayı ve boğaların piyasadaki baskısının ne kadar yüksek olduğunu görmek adına doji yıldız görmek önemlidir.

Doji Anlama Aşamaları Nelerdir?

İlk olarak bilinen konulardan biri doji durumları oluştuğunda, piyasada var olan şey yükseliş trendi geçerli olmasıdır. Doji anlama noktasında önemli konulardan biri, ilk günlerde görülen şey beyaz bir gövdedir. Daha sonrasında bu yukarı yönde boşluk oluşan şekilde bir doji şeklini almaktadır. Bu yönde birkaç gün içerisinde fark edeceğiniz şey, dojidir ve buna göre açılış ile kapanış fiyatlarının aynı veyahut yakın olması ile mum çubuklarının oluşması olarak tanımlanacaktır.

Doji Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Dojiler genel olarak yükseliş trendi başladığında, yükseliş trend sonunda ortaya çıkmaktadır. Beyaz bir yükseliş mumu olarak izleyen şeyler doji olmaktadır. Arkasında bıraktığı boşluklar ile beraber yukarı yönde boşluklar yaratır. İkinci mum oluşması durumları ise, piyasanın kararsız olarak seyretmesi ve kapanış açılışa göre yakın seviyede olacağının karşılığıdır. Genelde üçüncü günde doji siyah düşüş mumu seyreder ve bu mum, birinci gün oluşan beyaz mum içerisinde bulunmaktadır.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü