Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı

Melek Yatırımcı Nedir?

Türkiye'de henüz çok yeni bir terim olan girişim, girişimci ya da start-up terimlerinin getirdiği bir yeni terim ise melek yatırımcı oluyor. Start-up adı verilen, henüz çok yeni bir iş fırsatını yaratan ve kendisi için bir girişimci olarak sektörde etkin rol almak isteyen girişimci kişilere bir hisse karşılığında sermaye sağlayan kişiler melek yatırımcı olarak tanımlanır.

Girişimcilik alanında işin en başında etkin bir rol almak isteyen ve bunu finansal destek ile çok daha hızlı yapmak, zaman kaybetmeden melek yatırımcı aracılığıyla edinilen sermaye ile birlikte çok daha hızlı tanınma, büyüme ve gelişme göstermek bu aşamada gerekli koşullardır.

Finans Alanında Melek Yatırımcı Kavramı Nedir?

Birbirinden farklı finansman tipleri bulunmakta olup bu çeşitler arasında hangisi melek yatırımcı ile eşleşir? Sorusu için en doğru yanıt özel bir yatırımcı çeşidini kullanmak gerekir. Melek yatırımcının en önemli görevlerinden biri sektöre yeni girişim kazandıracak, bir potansiyel gördüğü iş fırsatının desteklenmesini sağlamaktır. Bu sayede hızlı bir yol kat etmesi gerçekleşmesini bekleyerek çekirdek döneminden bir anda büyüme ve gelişme dönemi gözlemlenir.

finansal-terimler/melek-yatirimci-nedir

Melek Yatırımcıların Temel Hedefi Nedir?

Melek yatırımcı nedir sorusuna yanıt verdikten sonra hedeflerinden biraz bahsedebiliriz. Yeni girişimciler arasında girişimcinin melekleri olarak da tanımlanan yerli - yabancı melek yatırımcılar, yeni oluşmuş bir projede vaat edilen pek çok şeyin sağlanması konusunda gerekli olan maddi desteği sağlayıp gerekli finans desteğiyle beraber projelerin gerçeğe dönüşerek kendini tamamlamasını beklemektir.

Yatırımcı Çeşitleri ve Yatırımcıların Özellikleri

Bir kazanç sahibi olmak için yatırım yapabilme potansiyelinizi bir borsa süreci işleyerek tamamlayacağınız gibi aynı zamanda etkin, aktif bir rol oynama anlamında işe ortak olarak da sağlayabilirsiniz. Günümüzde yatırım anlamında birbirinden farklı yatırım türleri ve yatırımcı çeşitleri bulunmaktadır. Son 9-10 yıldır süregelen bu alanda melek yatırımcı ise en çok dikkat çeken yatırımcı çeşitlerinin başında gelir.

Türkiye’de pek çok girişime ortak olan, %’lik paylarla birlikte irili ufaklı yatırımlar yaparak büyüme göstermesi beklenen yatırımlar söz konusudur. Melek yatırımcıların buradaki en büyük beklentisi, var olan sermayenin bekleyen ve bir iş ortamı yaratacak, iş üretecek olan kişiler tarafınca kullanılarak daha büyük alanda kendini gösterecek bir işletmeye dönüşmesidir. Böylelikle melek yatırımcı tarafından ilgili yatırım, kendini tamamlamış olacağı gibi girişimci içinse işinin yatırım alması sayesinde çok daha hızlı büyümesi ve genişlemesi mümkün olacaktır.

Türkiye’de birbirinden farklı yatırım modelleri varken, melek yatırımcıların birçoğunun banka veya borsada değil daha çok iş alanlarında, aktif rol alacak şekilde yatırımcı olduklarını görüyoruz. Buna bağlı şekilde de melek yatırımcıların son derece başarılı bir biçimde Türkiye’nin girişimci gençlerine destek sağladıkları gözle görülür bir süreçtir.

Melek yatırımcıların en büyük özellikleri arasında bağımsız bir hareket etme özelliği olmasıdır. Bir grup halinde birleşerek hareket etme olasılıkları da olan melek yatırımcılar aynı zamanda büyük finansal ihtiyaçlar doğrultusunda da girişimcilere destek sağlarlar.

Sermaye sahibi olmakla birlikte aynı zamanda yatırım yapılacak alana ait bilgi birikimi, kişisel deneyim ya da benzer bir sürece sahiptir. Bu sayede sadece sermaye değil aynı zamanda kişisel mentörlük de sağlayarak iş büyümesi anlamında destek göstermekteler.

Benzer şekilde melek yatırımcıların bir diğer özellikleri ise yatırılan paranın geri kazanımı değil; ülke içinde katma değer yaratacak bir projenin gerçekleşmesini sağlamaktır. Pek çok melek yatırımcı, yatırım yaptığı şirket özelinde birebir aktif rol oynamak ve buna göre de etkin bir şekilde şirketin büyümesi, girişimin kendini tamamlaması için de büyük emek harcamaktadır. Sizler de bir yatırımcı olmak ve Alnus Yatırım’da yatırım değerlendirmesi yapmak isterseniz yatırım hesabı nasıl açılır adlı web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü