Görüntülü Hesap Aç Komisyon Tarifesi Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları

Hisse Senedi Yatırımı Yapmak

Yatırım yapmak amacıyla en çok kullanılan enstrümanlardan biri olan hisse senedi; değer artışı gösterdiği ve yatırımcılar tarafından uzun vadeli elde tutulduğu takdirde yatırımcılara para kazandıran bir araçtır.

Hisse senedi yatırımı yapmanın mantığı; düşük fiyattan satın alarak ve belirlenen vadenin sonunda yükselen fiyattan satarak kâr elde etmektir. Hisse senedi fiyatlarında yaşanan düşüş ve yükselişin sebep olduğu dalgalanmaları doğru tahmin eden yatırımcı, doğru zamanlarda alım ve satım işlemlerini gerçekleştirerek kâr edebilmektedir.

Hisse senedi yatırımı yapmadan önce borsayı tanımanız gerekir. Bunun için de; borsa nedir, ne işe yarar, borsada ne gibi işlemler yapılır, yapılan işlemlerin mantığı nedir gibi soruların cevaplarını bulmalısınız. Borsayı iyi tanımanız, birikimlerinizi daha iyi değerlendirerek daha kazançlı yatırımlar yapmanıza yardımcı olur. Borsanın işleyişi hakkında detaylı bilgiye sahip olduktan sonra, hangi durumlarda alım-satım işlemlerini yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Borsayı tanıdıktan sonra, hisse senetleriyle yatırım yapmak isteyen yatırımcıların bu enstrümanı tanımasında yarar vardır. Hisse senedi nedir? , özellikleri ve türleri nelerdir gibi temel konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Hisse senetleri; şirketlerde ve sektörlerde yaşanan değişikliklerden etkilendikleri gibi ülke ve dünya ekonomisinden de etkilenirler. Bu sebepten ötürü hisse senedi piyasasını bir bütün olarak görmeli ve bütün gelişmeleri göz önüne alarak fiyatları yorumlamalısınız. Hisse senetlerinin ait oldukları şirketlerin senetle ilgili tüm verilerini takip ederek kârlılık gibi bilanço verilerini, şirketlerin performanslarını ve gelecekle ilgili plan ve projelerini araştırmalısınız. Hisse senedinin geleceği hakkında fikir sahibi olmak için şirketler tarafından paylaşılan bilgileri izlemelisiniz. Şirketler hakkında bilgi sahibi olmak için Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) gibi portallarda açıklanan haberleri takip etmelisiniz

Finans piyasalarında başvurulan teknik ve temel analizleri kullanarak hisse senetlerinin gelecekteki pozisyonları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Temel analizler ülke ekonomisi ve sektörleri analiz etmenize, teknik analizler ise hisse senetleri hakkında matematiksel sonuçlar elde etmenize olanak sağlar.

Yatırımcının üzerinde durması gereken en önemli noktalardan biri ise strateji belirlemektir. İşlemlerinizi başka yatırımcıların stratejileriyle değil, kendi stratejilerinizle gerçekleştirmelisiniz. Belirlediğiniz stratejinin de yatırım ve hisse senedi beklentilerinize uygun olması halinde yatırımınızın başarılı olabileceğini unutmayın.

Piyasa ve hisse senetleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, portföyünüzde yer almasına karar verdiğiniz enstrümanları belirleyerek ve kendi stratejinizi geliştirerek yatırım yapmaya hazır hale gelmiş olursunuz

Hisse senedi yatırımı yapmak için gerekli tüm bilgileri edindikten sonra bir banka veya aracı kurumunuz Alnus Yatırım üzerinden bir yatırım hesabı açtırabilirsiniz. Açılan hesabınıza para yatırarak portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Alnus Yatırım’da yatırım hesabınızı aktif hale getirdikten sonra resmi web sitemize kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz. Yatırım sekmesi altında yer alan hisse senetlerini bu şekilde portföyünüze ekleyebilir ya da çıkartabilirsiniz.  

hisse-senedi-almak
Hisse Senedi Hakkında Sıkça Sorulanlar

Hisse Senedi Yatırımı Nedir?

Yatırım yapmak amacıyla en çok kullanılan enstrümanlardan biri olan hisse senedi; değer artışı gösterdiği ve yatırımcılar tarafından uzun vadeli elde tutulduğu takdirde yatırımcılara para kazandıran bir araçtır.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Oldukça kolay bir işlem olan yatırım hesabı açmak; hesabınızı bir bankada açacaksanız o bankanın şubelerinden, bir aracı kurumda açacak iseniz internet üzerinden veya irtibat bürolarından gerçekleştirilebilmektedir. Çerçeve sözleşmesi ve risk bildirim formu, aracı kurumlarda hesap açarken imzalamakla yükümlü olduğunuz belgelerdir. Yatırım hesabınızın açılması için söz konusu belgeler tarafınızca imzalanmalıdır. 

Yatırım Hesabına Nasıl Para Yatırılır?

Almak istediğiniz hisse senedinin ve ödemekle yükümlü olduğunuz komisyonun tutarı kadar olan bedel, yatırım hesabınızda bulunmalıdır. Aracı kuruluşa para transferi yaparak ya da yatırım hesabınızı bankadan almışsanız vadesiz hesabınızdan para göndererek yatırım hesabınıza para yatırmanız mümkündür. Hesabınıza para yatırabileceğiniz alternatif yöntemler hakkında da Alnus Yatırım’a danışabilirsiniz.

Aracı Kurum Seçimi

Borsada aracılık görevi ifa eden birçok kurum vardır. Piyasada işlem yapmanıza olanak veren bankaların haricinde, SPK’dan alınan yetki belgesine sahip birçok aracı kurum da bulunmaktadır. Borsada yatırımcıların alım-satım işlemi yapabilmeleri için gerekli izinlere sahip Alnus Yatırım olarak, değerli müşterilerimizin talepte bulunduğu borsada aracılık hizmetini sizlere en iyi şekilde sunmaya gayret ediyoruz.

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Sizi Arayalım
Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun sizi arayalım.

Finansal Terimler Sözlüğü