Görüntülü Hesap Canlı Destek Whatsapp Ücretsiz Kayıt Banka Hesapları Komisyon Tarifesi
Yardım
Twitter
Anlık twitter akışı
model-portfoy-nedir.jpeg

Model Portföy Nedir?

Bireysel yatırımcılar ya da tüzel kişiler yatırım yapmak istediğinde yatırım şirketleri ya da aracı firmalar tarafından belli bir portföy oluşturulurken Model Portföy Nedir?. Portföy oluşturmaktaki asıl amaç, yatırım yapacak kişilerin daha çok kazanç sağlamasına yardımcı olmaktır. Müşteri portföyüne uygun yatırımlar yapmak hem yatırımcıya hem de yatırım şirketine büyük ölçüde kazandırır.

Model portföyde ise yatırım firması tarafından elinizde bulunan miktar çerçevesinde BIST 100 endeksinde yatırım yapmanız için işlemler takip edilir. Burada kazanç sağlamanız için güncel veriler paylaşılarak danışmanlık hizmeti verilir. Kazançlı yatırım için Alnus Yatırım’dan model portföy desteği alarak birikimlerinizin daha da değerlenmesini sağlayabilirsiniz.

Model portföy oluşturan her yatırım firmasının seçimleri farklıdır. Bazı yatırım şirketleri hisse senedi ve BIST 100 endeksinde seçim yapmanızı isterken kimisi de döviz işlemleri ekseninde model portföy oluşturur. Böylece hem siz hem de yatırım şirketi risk almış olur. Aldığınız riskin kısa sürede kazanca dönüşmesini istiyorsanız size bu konuda çok sayıda seçenek sunabiliriz. Model portföy oluşturulduktan sonra da farklı yatırım araçlarına geçiş yapılabilir. Bu konuda yatırım uzmanınız gerekli bilgileri verecektir.  

Bir Portföyde Kaç Hisse Olmalı?

Model portföy hisse senedi fonunda yatırım yapmak kimilerine riskli gelebilir. Bu yüzden de riski azaltmak amacı ile bir portföyde belli sayıda hisse senedi bulundurulabilir. Eğer oluşturulacak portföyde hisse senetlerinin risk düzeyi aynı ise yani eşit ağırlığa sahip hisseler bir portföyde yer alıyorsa;

Bir portföyde az hisse senedi bulundurmak yüksek risklidir. Çünkü riski sadece birkaç hisse bölüşür. Dolayısı ile de 3 hisseli portföyde risk oldukça yüksektir.  Hisse sayısı 10’a çıktığında risk seviyesi orta riske dönüşür. Yaklaşık 50 hisseden sonra risk gittikçe azalır. Ancak burada eşit ağırlığa sahip hisseler baz alınmıştır. Yatırım yaptığınız hisse değeri her zaman aynı olmayacağından bu oran sizin için geçerli olmayabilir. Bu bir örnek olup yatırım tavsiyesi değildir. Hisse senetlerinde risk konusunun sandığınız kadar basit olmadığını anlatmak için belirtilmiştir. Birçok yatırım danışmanının bile gözü kapalı olarak yapmadığı bu işlemleri duyumlar üzerine yapmak size büyük kayıplara mal olabilir.   

Model Portföy Hisse Senedi Fonu

Bireysel yatırımcılar ya da tüzel kişiler için model portföy hisse senedi fonu da düşünülebilir. Model portföy hisse senedi fonu en basit tanıtım ile Borsa’dan hisse senedi almaktır. Yatırım şirketi; BITS 100 endeksinde işlem gören şirketlerin bilançosunu, likiditesini, karlılık ve verimlilik yüzdeleri kapsamlı bir şekilde incelenir. Piyasa şartları, sektörlerin ve hisse senedi alınacak şirketin ülke ve dünyadaki konumlarını araştırır. Piyasayı etkileme kabiliyeti olan çok sayıda faktörü ayrı ayrı değerlendirir. Makroekonomik analiz ve temel analiz yöntemleri ile ekonominin nabzını tuttuktan sonra doğru yatırım şirketini bulur.

Günümüzde yatırım şirketleri, müşteri profiline göre model portföy hisse senedi fonu eksenli yatırımlar yapar. Bireysel yatırımcı ya da tüzel kişilerin yatırım yapacağı meblağ ve müşteri profili doğru analiz edilerek işlem yapılmalıdır. Aksi durumda kazanç yerine zarar etmek kaçınılmaz olabilir.

Model portföy hisse senedi fonu analizi yapılmadan bazen bireysel yatırımcılar gözü kapalı olarak BIST 100 endeksinde hisse alımı yapar. Bu oldukça riskli ve yanlış bir yatırım şeklidir. Sektörü bilmediğinden ve şirket bilançosu yorumlama konusunda yetersiz olunduğundan yüksek miktardaki mal varlıklarını kısa sürede kaybedebilirler. Piyasayı iyi analiz edememek ve sektörlerin dönemsel gelişimini bilmeden yatırım yapmak size büyük miktarda para kaybettirebilir. Yatırım uzmanından yardım almak ve model portföyünüzün oluşturularak o eksende yatırımlar yapılması kazancınızın ve birikimlerinizin katlanarak artmasına imkan sağlar.

Hisse senedinin değerinin artmasında ya da azalmasında şirket spekülasyonları, şirketin başarısı ve sahip olduğu mal varlığı gibi çok sayıda etken önemli rol oynar. Yatırım şirketleri model portföyünüze göre hisse senedi fonuna yatırım yapmışsa zamanından önce hisse senetlerinizi çektirip farklı bir alana yatırım yapabilmenize yardımcı olur. Piyasadaki hareketleri iyi takip etmek ve sonucunda kazançlı yatırımlar yapmak için sürekli ekonomik gelişmeleri takip edip ona göre adım atmak gerekecektir. Yüksek miktardaki paranızı etraftan duyduğunuz söylentilere ve şirketlere göre yatırmak yerine yatırım uzmanı ile görüşüp model portföyünüzü oluşturun. İstekleriniz ve yatırım danışmanınızın uzmanlığı sayesinde sizin için doğru yatırım şekillerini bulabilirsiniz.    

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Başvurusu

Alnus Yatırım ayrıcalıklarından yararlanın. Size özel yatırım hesabı ile tanışın!

Yatırımcıya özel platform, ürün çeşitliliği, kişiye özel analiz desteği, hızlı para yatırma / çekme ve daha fazlası için hemen hesap açın!

ÜCRETSİZ BAŞVURU
Daha önce kayıt oldunuz mu? Giriş Yapın


PLATFORM TALEP FORMU


KREDİ BAŞVURU
Kredi başvurunuzun sonuçlanması için müşteri temsilcilerimiz sizinle aşağıda bırakacağınız bilgiler üzerinden iletişime geçecektir.


Alnus International
DEMO TALEBİ
Başvurunuzun sonuçlanması için aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.


Finansal Terimler Sözlüğü